EXPO: Astăzi, de la ora 17.00, în Galeria din Hol a Bibliotecii Judeţene Bistriţa-Năsăud se desfăşoară vernisajul expoziţiei FLORA a pictoriţei Mariana Molodvan. | CONCERT: Azi, 23 mai 2012, ora 19:00, Sinagoga Bistrita vă invită să ascultaţi „Un alt fel de Trio”. Solişti: Bianca Manoleanu (soprană, România), Elisabeth Ganter (clarinet, Elveţia), Remus Manoleanu (pian, România). | CONCERT: Mike Godoroja & Blue Spirit vor veni la Sinagoga din Bistriţa joi, 24 mai, ora 19:00. Preţul unui bilet: 15 RON. Pentru elevi, studenţi şi pensionari 10 RON | FARMACII DE GARDĂ: Marţi 22 mai - SALVIA - Strada Ştefan cel Mare Nr.1/26. | RADAR: Municipiul Bistriţa: 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, 22:00 - 06:00 pe străzile: Calea Moldovei, Drumul de Centură, Strada Libertaţii, Bulevardul Republicii, Unirea, Viişoara | RADAR: Între 6.00 și 14.00, pe DN 17, la Prundu Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Beclean, Ciceu-Mihăieşti şi pe DN 17 D între Năsăud, Salva şi Chiuza | RADAR: De la 14.00 la 22.00, pe DN 17, în Tiha Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Şintereag, Beclean, Uriu şi pe DN 17 C, între Năsăud şi Salva | Cursul valutar BNR: 1 EURO = 4.4452 RON | 1 USD =3.4817 RON | 1 GBP = 5.4947 RON | 1 CHF = 3.7012 RON | |

RECOMANDĂRI
Căutăm oameni excepţionali să facem împreună lucruri minunate!
Accident spectaculos în Josenii Bârgăului
Locatarii de pe Cireşului, inundaţi din cauza parcului
Nimigea: Violată când se întorcea de la o nuntă
În premieră: „Tuning Show” la Bistriţa

  319 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
18.05.12 - Crainimăt: Motociclist grav rănit după ce a zburat 15 metri peste o maşină
17.05.12 - VIDEO: Motociclist accidentat grav
22.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Învăţământul primar de la CNAM
20.05.12 - Attila Marosi şi Violeta Griga au pregătit cel mai bun gulaş unguresc
19.05.12 - Accident pe Calea Moldovei
16.05.12 - O Veneţie românească! Beciurile Bistriţei au intrat la apă.
17.05.12 - Mureşenii Bârgăului: Un bărbat de 34 de ani s-a spânzurat
17.05.12 - Raoul Zanca este primul şef de deconcentrate schimbat din funcţie
19.05.12 - „Colegu’” de pe canalul 22
16.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Laboratorul de fizică din CNAM

REDACȚIA:
Tel: 0731-338215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0733-052215
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Daca ar si primi un raspuns de la mediu, scolile din Sieu Magherus ar putea fi incalzite ecologic

18/10/2011 17:18:42  
Proiectul ce consta in incalzirea ecologica a scolilor din Sieu Magherus si Crainimat, nu a primit nici acum semnatura Administratiei Fondului de Mediu. Documentul a fost depus la inceputul acestui an si, desi se promitea un raspuns in sase zile, acesta nu a venit nici dupa zece luni.

Valoarea totala a proiectului se ridica la 17 miliarde de lei vechi, iar 20% din suma va fi alocata din bugetul local.

Primarul comunei Sieu Magherus, Sorin Mititean, a depus la jumatatea lunii ianuarie a acestui an, prin programul “Casa Verde” pentru persoane juridice, un proiect pentru incalzirea ecologica a doua scoli.

“Inca asteptam un raspuns din partea Administratiei Fondului de Mediu in vederea acceptarii proiectului de incalzire a scolilor din Sieu Magherus si Crainimat. Cu toate ca noi am depus proiectul la mijlocul lunii ianuarie, nu am primit inca un raspuns. Singura solutie e sa asteptam in continuare”, a declarat pentru Bistriteanu.ro, primarul comunei Sieu Magherus, Sorin Mititean.

Sistemul de incalzire ecologica functioneaza pe baza unei pompe geotermale de caldura. Aceasta extrage apa din panza freatica. Temperatura ei are un nivel constant, indiferent de conditiile meteorologice. Apa este incalzita in pamant, printr-o sursa de energie furnizata de Soare. Pompa de caldura primeste energia acumulata in apa din panza freatica si o cedeaza cu ajutorul energiei electrice, catre circuitul de incalzire al unei cladiri. O temperatura de la 7°C pana la 12°C face ca apa subterana sa fie purtator de energie termica.

In prezent scoala din comuna Sieu Magherus foloseste sistem de incalzire pe gaz, iar cea din localitatea Crainimat foloseste sistem incalzire pe baza de lemne.

Sebastian CHIS

943 vizualizari


succes
  (23/10/2011 17:56:02)
[ any ]
va dorim mult succes in toate proiectele demarate si vreau sa va felicit pt. tot ce ati facut pt. comuna si in special pt. crainimat pt. ca s-au perindat pe la primaria din sieu-magherus tot felul de primari dar n-au facut nimic doar au impartit umbrele si galeti sa-i aleaga lumea ...multa bafta ....
iarna nui ca vara
  (19/10/2011 09:57:10)
[ vgb ]
Buna idee ,numaica de la proiect la executie este o cale lunga si anevoioasa. Principalul ostacol;Banii.In rest ,SUCCES. PS mai pe intelesul tuturor pompele de caldura functioneaza in principiu ca un frigider dau lada frigorifica cu diferenta o instalatie raceste si cealalta incalzeste


CAUTARE
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate



aparate foto digitale

Certificat Web Certificat Web Director web
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SC AGENȚIA 215 SRL.
© Copyright 2008 - 2012 Bistrițeanul.ro