EXPO: Astăzi, de la ora 17.00, în Galeria din Hol a Bibliotecii Judeţene Bistriţa-Năsăud se desfăşoară vernisajul expoziţiei FLORA a pictoriţei Mariana Molodvan. | CONCERT: Azi, 23 mai 2012, ora 19:00, Sinagoga Bistrita vă invită să ascultaţi „Un alt fel de Trio”. Solişti: Bianca Manoleanu (soprană, România), Elisabeth Ganter (clarinet, Elveţia), Remus Manoleanu (pian, România). | CONCERT: Mike Godoroja & Blue Spirit vor veni la Sinagoga din Bistriţa joi, 24 mai, ora 19:00. Preţul unui bilet: 15 RON. Pentru elevi, studenţi şi pensionari 10 RON | FARMACII DE GARDĂ: Marţi 22 mai - SALVIA - Strada Ştefan cel Mare Nr.1/26. | RADAR: Municipiul Bistriţa: 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, 22:00 - 06:00 pe străzile: Calea Moldovei, Drumul de Centură, Strada Libertaţii, Bulevardul Republicii, Unirea, Viişoara | RADAR: Între 6.00 și 14.00, pe DN 17, la Prundu Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Beclean, Ciceu-Mihăieşti şi pe DN 17 D între Năsăud, Salva şi Chiuza | RADAR: De la 14.00 la 22.00, pe DN 17, în Tiha Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Şintereag, Beclean, Uriu şi pe DN 17 C, între Năsăud şi Salva | Cursul valutar BNR: 1 EURO = 4.4452 RON | 1 USD =3.4817 RON | 1 GBP = 5.4947 RON | 1 CHF = 3.7012 RON | |

RECOMANDĂRI
Căutăm oameni excepţionali să facem împreună lucruri minunate!
Accident spectaculos în Josenii Bârgăului
Locatarii de pe Cireşului, inundaţi din cauza parcului
Nimigea: Violată când se întorcea de la o nuntă
În premieră: „Tuning Show” la Bistriţa

  325 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
18.05.12 - Crainimăt: Motociclist grav rănit după ce a zburat 15 metri peste o maşină
17.05.12 - VIDEO: Motociclist accidentat grav
22.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Învăţământul primar de la CNAM
20.05.12 - Attila Marosi şi Violeta Griga au pregătit cel mai bun gulaş unguresc
19.05.12 - Accident pe Calea Moldovei
16.05.12 - O Veneţie românească! Beciurile Bistriţei au intrat la apă.
17.05.12 - Mureşenii Bârgăului: Un bărbat de 34 de ani s-a spânzurat
17.05.12 - Raoul Zanca este primul şef de deconcentrate schimbat din funcţie
19.05.12 - „Colegu’” de pe canalul 22
16.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Laboratorul de fizică din CNAM

REDACȚIA:
Tel: 0731-338215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0733-052215
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

De Craciun fii mai bun: Darius a primit tot ce avea nevoie pentru a avea un Craciun fericit!

24/12/2011 21:43:46 Mariana NASAUDEAN  
Darius Parasca locuieste in Bistrita Bargaului impreuna cu parintii si fratii lui mai mari. Din pacate, copilaria lui inseamna multa durere si suferinta...

Darius urmeaza un tratament permanent care sa il ajute sa fie un copil normal, ca toti ceilalti. Pe langa acest tratament, el are nevoie si de o alimentatie foarte sanatoasa, alimentatie pe care parintii nu i-o pot oferi din salariul de 500 de lei al mamei si banii din pensia si alocatia copilului.

Impresionati de cazul prezentat in urma cu cateva zile de Bistriteanul.ro, multi cititori s-au oferit sa-l ajute. Au pus de-o parte pentru el fructe, legume, dulciuri, jucarii, hainute, papucei, cam tot ce are nevoie pentru a-l ajuta in lupta cu toate bolile de care sufera.

De asemenea, acesta a beneficiat si de ajutorul directorului unei firme din Bistrita care a oferit suma de 400 de lei, bani din care i s-au cumparat baietelului baxuri de pampersuri, o punga mare de detergent de rufe, multe alimente, fructe si hainute.

Tot pentru Darius, un tanar din Nasaud a donat suma de 500 de lei. Acesta lucreaza in Cluj si a venit la Bistrita special pentru a-i aduce acesti bani si cateva articole vestimentare pentru fratele mai mare al baiatului, Flaviu.

Toate darurile care s-au adunat la Bistrita pentru baiat au fost transportate de reporterul Bistriteanul.ro la Bistrita Bargaului, cu ajutorul primarul Vasile Laba, pe care l-am rugat sa ne ajute sa ajungem pana in la casa micutului, situata intr-o zona greu accesibila. Primarul ne-a raspuns cu promptitudine, chiar daca l-am deranjat in Ajunul Craciunului. Astfel, bucuria sarbatorilor a ajuns si in familia Parasca.

Redactia Bistriteanul.ro multumeste tuturor bistritenilor care l-au ajutat pe Darius, tuturor celor care au facut ca acest baietel sa aiba o parte de o alimentatie corespunzatoare nevoilor lui, celor care i-au adus jucarii care sa ii faca o copilarie mai fericita. Va multumim ca v-ati gandit ca sarbatorile de iarna vin si pentru acest copil care are multa nevoie de ajutor! Sarbatori fericite tuturor!

1683 vizualizari


ajutor pt. copii
  (26/12/2011 12:14:47)
[ Flo ]
De ce nu se g?sesc niciodat? fonduri pentru copii bolnavi bine ca toti banii se dau pentru tot feluri de lucruri inutile. Ar fi foarte bine dac? s-ar aduna banii pentru toţi copiii cu probleme de s?n?tate, pentru c? s?racii p?rinţi nu au posibilitatea s? îi ajute financiar.


CAUTARE
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate



aparate foto digitale

Certificat Web Certificat Web Director web
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SC AGENȚIA 215 SRL.
© Copyright 2008 - 2012 Bistrițeanul.ro