EXPO: Astăzi, de la ora 17.00, în Galeria din Hol a Bibliotecii Judeţene Bistriţa-Năsăud se desfăşoară vernisajul expoziţiei FLORA a pictoriţei Mariana Molodvan. | CONCERT: Azi, 23 mai 2012, ora 19:00, Sinagoga Bistrita vă invită să ascultaţi „Un alt fel de Trio”. Solişti: Bianca Manoleanu (soprană, România), Elisabeth Ganter (clarinet, Elveţia), Remus Manoleanu (pian, România). | CONCERT: Mike Godoroja & Blue Spirit vor veni la Sinagoga din Bistriţa joi, 24 mai, ora 19:00. Preţul unui bilet: 15 RON. Pentru elevi, studenţi şi pensionari 10 RON | FARMACII DE GARDĂ: Marţi 22 mai - SALVIA - Strada Ştefan cel Mare Nr.1/26. | RADAR: Municipiul Bistriţa: 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, 22:00 - 06:00 pe străzile: Calea Moldovei, Drumul de Centură, Strada Libertaţii, Bulevardul Republicii, Unirea, Viişoara | RADAR: Între 6.00 și 14.00, pe DN 17, la Prundu Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Beclean, Ciceu-Mihăieşti şi pe DN 17 D între Năsăud, Salva şi Chiuza | RADAR: De la 14.00 la 22.00, pe DN 17, în Tiha Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Şintereag, Beclean, Uriu şi pe DN 17 C, între Năsăud şi Salva | Cursul valutar BNR: 1 EURO = 4.4452 RON | 1 USD =3.4817 RON | 1 GBP = 5.4947 RON | 1 CHF = 3.7012 RON | |

RECOMANDĂRI
Căutăm oameni excepţionali să facem împreună lucruri minunate!
Accident spectaculos în Josenii Bârgăului
Locatarii de pe Cireşului, inundaţi din cauza parcului
Nimigea: Violată când se întorcea de la o nuntă
În premieră: „Tuning Show” la Bistriţa

  312 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
18.05.12 - Crainimăt: Motociclist grav rănit după ce a zburat 15 metri peste o maşină
17.05.12 - VIDEO: Motociclist accidentat grav
22.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Învăţământul primar de la CNAM
20.05.12 - Attila Marosi şi Violeta Griga au pregătit cel mai bun gulaş unguresc
19.05.12 - Accident pe Calea Moldovei
16.05.12 - O Veneţie românească! Beciurile Bistriţei au intrat la apă.
17.05.12 - Mureşenii Bârgăului: Un bărbat de 34 de ani s-a spânzurat
17.05.12 - Raoul Zanca este primul şef de deconcentrate schimbat din funcţie
19.05.12 - „Colegu’” de pe canalul 22
16.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Laboratorul de fizică din CNAM

REDACȚIA:
Tel: 0731-338215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0733-052215
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

De Craciun fii mai bun: Desi au peste 20 de ani, Ionel si Nicoleta inca il asteapta pe Mos Craciun. Vor haine si cizme sa mearga la biserica

15/12/2011 17:01:48 Andreea BOJOR  
Copilarie plina de greutati si lipsuri! Este incercarea la care sunt supusi zilnic copiii familiei Cristea. Ionel si Nicoleta sufera de handicap mintal grav, la fel ca si mama lor, care este pensionata. Tatal lucreaza ca tamplar, dar putinii bani pe care ii castiga nu-i ajung sa ofere familiei un trai decent.

Familia Cristea locuieste pe strada Apicultorilor, nr. 13. Tatal este tamplar, iar mama pensionata pe caz de boala. Cei doi soti au impreuna trei copiii, Gabriela, Ionel si Nicoleta.

Ionel si Nicoleta sufera de handicap mintal grav si desi au 21 si respectiv 26 de ani, se comporta asemeni unor copii de 10 ani. Veniturile familiei Cristea sunt foarte mici, tatal castiga putin din tamplarie, mama are o pensie de aproximativ 350 de lei, iar Ionel si Nicoleta primesc un ajutor de aproximativ 300 de lei fiecare. Sunt putini bani tinand cont de nevoile pe care le are acesta familie, de tratamentul de care au nevoie cei trei bolnavi.

“Ne descurcam destul de greu cu banii, nu ne permitem prea multe, dar facem ce putem, ce da Dumnezeu. Este greu cu copiii pentru ca de multe ori nu inteleg ceea ce le spunem, cand le dau ceva de facut trebuie sa stau langa ei pentru ca ori nu fac deloc, ori fac cine stie ce. De multe ori nici nu asculta, dar n-am ce sa le fac, sunt bolnavi, nu o fac intentionat, o fac pentru ca nu stiu”, povesteste amarat tatal.

Ionel si Nicoleta au terminat scoala la Sfanta Maria insa nu stiu sa lucreze si sa isi poarte singuri de grija, astfel ca parintii sunt nevoiti sa ii tina mai tot timpul acasa sub supraveghere.

“Nu ii putem lasa singuri ca fac tot felul de prostii. E greu sa ii las si cu nevasta pentru ca este si ea bolnava. Avem noroc cu fata cea mica, Gabi, care este sanatoasa. Ea ne mai ajuta cu treburile”, spune tatal.

Familia Cristea se descurca foarte greu cu banii, copiii ar avea nevoie de o alimentatie sanatoasa, de imbracaminte, de tratamente sau poate chiar de terapie cu specialisti. Din pacate insa, veniturile lunare nu le ajung pentru a oferi copiilor toate acestea.

“Am vrea sa le dam mai mult, dar de unde?! Nu am cum sa le cumpar tot ce le trebuie. Le-ar trebui papuci de iarna si cate o haina pentru ca le place sa mearga la biserica, dar nu au cu ce se imbraca. Au numai haine vechi si nu ii putem duce chiar asa imbracati”, a mai povestit tatal Nicoletei si a lui Ionel.

Copiii cu greu constientizeaza ceea ce se intampla in jurul lor. Ionel nici macar “nu stie” ce isi doreste sa ii aduca Mos Craciun insa este cuprins de emotie si incepe sa planga la auzul acestor cuvinte.

De Craciun, parintii isi doresc sa primeasca incaltaminte si imbracaminte pentru copii, asta spun ei ca este cel mai important. “Vrem sa le fie lor cat de cat bine, am vrea mai mult pentru ei, dar nu e de unde. Ne descurcam cum putem de pe o zi pe alta”, spune amarat tatal.

Cei care vor sa ajute familia Cristea si sa aduca zambetul pe chipurile lor acum in preajma sarbatorilor de iarna pot lua legatura cu reporterii Bistriteanul.ro la numarul de telefon 0725 531 215.

2790 vizualizari


nu intrebati!
  (19/12/2011 20:03:10)
[ paul neag ]
Cinste voua celor ce vreti si PUTETI sa ajutati!Celor ce vreti anchete pe aceasta tema va spun doar atat:SA DEA DZEU SA NU FITI IN SITUATIA LOR!Asta nu exclude dreptul de a sti cui dai partea din munca ta!
pt desteptu cu genetica
  (16/12/2011 21:23:19)
[ eu ]
Asa cum am mai spus nu te obliga nimeni sa ajuti dar gandeste-te ca poate maine , poimaine o sa ai chiar tu nevoie de ajutorul celor din jur si nu cred ca ti-ar conveni ca in loc sa fi ajutat sa fi criticat. Dumnezeu are grija de toti si de toate.
pentru eu
  (16/12/2011 15:03:59)
[ mda 2 ]
Destept esti tu ma, citeste mai bine inainte sa comentezi "Ionel si Nicoleta sufera de handicap mintal grav, la fel ca si mama lor, care este pensionata." Hai sa ajutam pe toti care nu s-au gandit inainte sa faca copii.
intrebare
  (16/12/2011 12:29:42)
[ tot eu ]
Spuneti-ne si noua ce marimi au copii la haine, incaltaminte ca sa-i putem ajuta. Multumesc.
ce greu e pentru unii sa fie buni!!!
  (16/12/2011 12:27:41)
[ eu ]
Bai desteptule (sau desteapta), in primul rand nimeni nu a zis ca mama copiilor are probleme mintale ci doar ca e pensionata pe caz de boala iar in al doilea rand, daca vrei sa-i ajuti cu ceva ajuta-i, daca nu nu-i incurca. Poate iti da Dumnezeu si tie vreo boala deasta sa vezi ce "bine" e.
Genetica asta
  (16/12/2011 10:58:12)
[ Mda ]
Noroc ca la 3-a i-a iesit cu noroc, traisca bolile mentale genetice ! altfel si sotul era bolnav la cap, sa faca 3 copii cu o alta bolnava la cap. Asta e.
re
  (15/12/2011 19:45:00)
[ catre ,,,, ]
bai desteptul dar daca ai fii in situatia lor nu teai duce la cersit eu unu sincer da


CAUTARE
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate



aparate foto digitale

Certificat Web Certificat Web Director web
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SC AGENȚIA 215 SRL.
© Copyright 2008 - 2012 Bistrițeanul.ro