EXPO: Astăzi, de la ora 17.00, în Galeria din Hol a Bibliotecii Judeţene Bistriţa-Năsăud se desfăşoară vernisajul expoziţiei FLORA a pictoriţei Mariana Molodvan. | CONCERT: Azi, 23 mai 2012, ora 19:00, Sinagoga Bistrita vă invită să ascultaţi „Un alt fel de Trio”. Solişti: Bianca Manoleanu (soprană, România), Elisabeth Ganter (clarinet, Elveţia), Remus Manoleanu (pian, România). | CONCERT: Mike Godoroja & Blue Spirit vor veni la Sinagoga din Bistriţa joi, 24 mai, ora 19:00. Preţul unui bilet: 15 RON. Pentru elevi, studenţi şi pensionari 10 RON | FARMACII DE GARDĂ: Marţi 22 mai - SALVIA - Strada Ştefan cel Mare Nr.1/26. | RADAR: Municipiul Bistriţa: 6:00 - 14:00, 14:00 - 22:00, 22:00 - 06:00 pe străzile: Calea Moldovei, Drumul de Centură, Strada Libertaţii, Bulevardul Republicii, Unirea, Viişoara | RADAR: Între 6.00 și 14.00, pe DN 17, la Prundu Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Beclean, Ciceu-Mihăieşti şi pe DN 17 D între Năsăud, Salva şi Chiuza | RADAR: De la 14.00 la 22.00, pe DN 17, în Tiha Bârgăului, Josenii Bârgăului, Bistriţa, Şieu-Măgheruş, Şintereag, Beclean, Uriu şi pe DN 17 C, între Năsăud şi Salva | Cursul valutar BNR: 1 EURO = 4.4452 RON | 1 USD =3.4817 RON | 1 GBP = 5.4947 RON | 1 CHF = 3.7012 RON | |

RECOMANDĂRI
Căutăm oameni excepţionali să facem împreună lucruri minunate!
Accident spectaculos în Josenii Bârgăului
Locatarii de pe Cireşului, inundaţi din cauza parcului
Nimigea: Violată când se întorcea de la o nuntă
În premieră: „Tuning Show” la Bistriţa

  304 vizitatori online

CELE MAI CITITE STIRI
18.05.12 - Crainimăt: Motociclist grav rănit după ce a zburat 15 metri peste o maşină
17.05.12 - VIDEO: Motociclist accidentat grav
22.05.12 - POVEŞTILE DE LA ANDREI: Învăţământul primar de la CNAM
20.05.12 - Attila Marosi şi Violeta Griga au pregătit cel mai bun gulaş unguresc
19.05.12 - Accident pe Calea Moldovei
16.05.12 - O Veneţie românească! Beciurile Bistriţei au intrat la apă.
17.05.12 - Mureşenii Bârgăului: Un bărbat de 34 de ani s-a spânzurat
17.05.12 - Raoul Zanca este primul şef de deconcentrate schimbat din funcţie
19.05.12 - „Colegu’” de pe canalul 22
22.05.12 - Luptele electorale într-o nouă fază: bătuta de pe Someş!

REDACȚIA:
Tel: 0731-338215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0733-052215
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015


Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Din nou dezastru la Bac: Doar 17% dintre elevii bistriteni si-au luat examenul

04/09/2011 13:43:22 Andreea LEDER  
Rezultatele la cea de-a doua sesiune de la Bac sunt din nou dezastruoase! Din cei peste 1400 de elevi care au sustinut examenul de bacalaureat doar 17,41% l-au promovat.

In urma cu putin timp s-au afisat rezultate de la cea de-a doua sesiune a examenului de bacalaureat, iar pe chipurile elevilor nu se poate citi decat suparare si dezamagire.

Daca multi dintre elevi se asteptau ca in aceasta sesiune examenele sa fie unele mult mai usoare, se pare ca nu a fost deloc asa. Conform specialistilor subiectele au fost la fel de dificile ca si in prima sesiune a bacalaureatului.

Din cei 1784 care s-au inscris si care trebuiau sa sustina in aceasta perioada examene, nu s-au prezentat decat 1409. Dintre acestia 1162 nu si-au luat examenele.

"La cea de-a doua sesiune a bacalaureatului s-au inscris un numar de 1784 de elevi, insa 375 dintre ei nu s-au prezentat. Au fost respinsi un numar de 1162 de elevi, iar admisi 242. Rata de promovabilitate pe raza judetului este de 17,41%", a declarat inspectorul adjunct al Inspectoratului Scolar Judetean Bistrita-Nasaud prof. Mircea Romocea.

Doi elevi au fost dati afara din examen din cauza ca au fost prinsi copiind. Acestia nu vor mai putea sa-si sustina Bac-ul decat peste doi ani.

 

 

 

 

 





 

2495 vizualizari


de retinut
  (05/09/2011 13:47:53)
[ rux ]
NU toata lumea trebuie sa isi ia BAC-ul si eu l-am dat anul asta si mi se pare corect sa fie ceva serios si bine organizat, si ca sa fie asa o paranteza nici bacul de anul asta nu a fost cat se zice de corect, deci morala vrei sa iti iei BAC-ul INVATA!daca nu tara asta nu trebuie sa fie formata numai din patroni trebuie si oameni pentru munca de jos.
bac
  (05/09/2011 09:57:07)
[ xxx ]
E foarte bine ca s-a facut putina ordine, deoarece erau liceeni care luau bacalaureatul si nu stiau sa inmulteasca un numar cu zero, sau inmultirea cu numere peste 10 fiindca in tabla inmultirii nu exista asa ceva. Mai rau ca aveau si tupeu sa spuna ca-s buni avand note apropiate de cei care au invatat si au participat la zeci de concursuri,in spatele notelor fiind copierea, aranjamente cu supraveghetorii numiti de parintii din comisii care bagau mana in buzunar adanc de tot.La anul,mai strict!
Deci urarea e valabila
  (05/09/2011 08:54:01)
[ @mata ]
si pt tine !
mortiimatima (...)
  (05/09/2011 00:52:42)
[ mata ]
ma , boratule,, retardata i M*ta aia schioapa,,, incearca sa dai tu bacu acuma,,fara sa misti un deget (...),,toti ati copiat si ati dat bacu din sport ca fatalaii si acuma comentati,, marsh,,ratatii,,ori cum generatia asta care ziceti voi cai ratata,,asta o sa va conduca pa si la revedere,, m*ie comentatoriilor
BAC
  (04/09/2011 23:27:47)
[ c|p ]
Nu fiti necajiti...daca toti fac facultati sunt prea multi 'destepti' si nu mai are cine sa lucreze...
A.C.A.Bou
  (04/09/2011 22:28:17)
[ Mihai ]
Mai prost esti tu cu neamul tau! ia zis din familia ta cati au BAC-ul luat? Vin-o si da acum BAC-ul sau macar incearca sa faci un subiect,inaptule!Si eu am examenul de bacalaureat luat,dar subiectele de anul aceasta au fost jalnice,bataie de joc pe saracii copii.Inca odata A.C.A.B esti un mare ratat !
ce sa mai cand nu mai ai ce?
  (04/09/2011 19:34:35)
[ A.C.A.B ]
retardatilorrrr !!!!sa va fie rusine greucenilor !!! cat de greu sa fi sa nu-ti iei bacu din prima. dar daca nici din a doua incarcare nu sunteti capabili sa luati un amarat de bac inseamna ca sunteti redusi mintal. retardatilor !!! :)))
bacu
  (04/09/2011 18:57:56)
[ absolventul 2011 ]
Babacule draga, cu baku anu asta o fost naspa. (PS Trimite niste lovele pe card, ca iara o scumpit astia pretu la tutun).Puteau da ceva mai kool, ceva de cultura generala(ca tu ma sti, ce le am pe astea). Nu neaparat manele, ori subiecte de telenovele, da ceva aşa, sti tu, ce sa zik, sa nu fie naspa ! Io mai stau si la anu , mai incerk odata, daca o tin tota sa comunistii asti, ii bag undeva si plec afara. Saplanga ei dupa mine. PS Nu uita de ce tia-m zis la Prost scriu, niste loveta babacule,
baka kaka
  (04/09/2011 18:51:36)
[ rica fara frica ]
Are dreptate Rica, dar toti de ferim sa spunem lucrurilor pe nume, ascunzandu-ne dupa cuvinte.Doar cca 40-50 la suta din absolventii de generala au capacitatea intelectuala de a face liceul, iar dintre liceeni, doar 50 la suta ar trebui sa poata urma facultatea. La noi totul e cu capu la picioare. Ca ceauseasca , era academiciana, fara liceu.
Sa fim cu capul pe umeri!
  (04/09/2011 18:42:49)
[ Rica ]
O politica tampita a Min. Inv.a dus la ac.situatie.Nu a fost niciodata liceul obligatoriu,il fac cei dotati si care au interes.In democratia lui "TAMPIT BOLNAV"sc.prof.au fost transf.in licee,iesind la suprafata lipsa de interes a 84% din elevi dar si slaba preocupare a prof.Marea majorit.trebuie sa fie orientati spre sc.prof.de meserii iar bacul pe acestia nu-i ajuta cu nimic.Incurajez elevii picati sa se reprofileze in meserii si sa uite ca un tampit cu 11 cl.fara bac a fost autorul stresului
Notele meritate
  (04/09/2011 18:32:41)
[ Adelina ]
Este foarte bine! Asta e nivelul elevilor romani pasionati de cluburi, manele, alcool si tigari. Singurul lucru anormal este ca acesti tantalai vor incasa ajutorul de somaj!
Bacaloreat
  (04/09/2011 18:16:37)
[ PATRICIA ]
ASA LE TREBUIE ,SA INVETE!
Toamna se numara bobocii!
  (04/09/2011 17:04:00)
[ jurist ]
Liceul nu este obligatoriu.Ganditi-va mai bine la o meserie frumoasa, de muncitori calificati,mai bine platita,liceul este o rampa de lansare pentru cei care vor şi "pot" sa devina specialisti sau intelectuali. Se va reveni la fostele scoli profesionale iar in liceu nu se vor mai inscrie elevi cu media sub 5,sau competente luate cu nota 1. Ma asteptam sa inceapa ordinea,asezarea in scara valorilor deoarece prea multa obraznicie şi indiferenta era la unii elevi.Ne intoarcem la normalitate ...
....................
  (04/09/2011 16:20:59)
[ yo ]
!
mnda
  (04/09/2011 14:42:44)
[ CoDecS ]
poate ca multi sau gandit ca vrea sa ii treaca pe mai multi dupa toata caterinca asta cu bacu :)) dar uite .... tzeapa
Trailes de baftalor
  (04/09/2011 14:40:29)
[ Trailes de baftalor ]
Aloeu saracii poate vroiau si ei la o facultate si le-au fost spulberate visele.aoleu ce i tara asta de pleaca toti din ea?
Spre bine
  (04/09/2011 14:35:47)
[ Simplu ]
Unde se va ajunge? E simplu? Cand cineva va veni cu un cv si va avea atasat o diploma de bac va fi luata in seama. In momentul asta cine vine la mine cu diploma de bac reprezinta ZERO, 4 ani pierduti prin baruri, cafenele. Care merita ia... care nu sa mai incerce
prostii de guvernanti
  (04/09/2011 14:16:01)
[ urat ]
subiecte urate, strictete ca in parnaie,, nasolie ce se va ajunge peste ani nimeni nu stie,, rata de somaj va fi foarte mare si sa vedem atunci ce face guvernu pacat,, m*ie la aia cu ideea cu camerele de filmat
^
  (04/09/2011 14:07:26)
[ Fabian ]
Ce rahat! Puteau sa bage subiecte mai usoare. Multi vor renunta si la anul nu vor mai da bac-ul. Cine mai invata la anu' mate si romana sa-si ia bacu' daca nici acum nu s-au omorat.


CAUTARE
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate



aparate foto digitale

Certificat Web Certificat Web Director web
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al SC AGENȚIA 215 SRL.
© Copyright 2008 - 2012 Bistrițeanul.ro