11.3 C
Bistrița
joi, aprilie 25, 2024

Cupa EHF: Gloria Bistrița – Odense Handbold 25-23 (13-12): O victorie cât toată Liga Florilor

Gloria Bistrița nu a cedat niciun centrimetru pătrat din terenul Sălii Polivalente în această seară, jucându-și până la fluierul final șansele de-a continua în Cupa EHF, chiar dacă acestea păreau mici.

O primă repriză excelentă, asta, după, înfrângerea suferită la Odense, ceea ce ne face bine, cel puțin ca moral.

S-a mers umăr la umăr, adică au fost 30 de minute de echilibru, de scor strâns, dar strâns de tot.

În ultimele minute, bistrițencele lovesc și intră la vestiare în avantaj, 13-12. De remarcat killerul defensivei daneze, Vasileuskaia, cu 5 goluri înscrise din situații dificile.

Repriza a doua vine cu o presiune uriașă pe poarta Gloriei, doar că danezele ratează mult și nu reușesc să treacă de defensivă, în timp ce bistrițencele merg bine și încep să conteze și să controleze tot mai mult în meciul cu experimentata echipă din Odense.

Până la urmă, fetele lui Pașca și Moldovan trec peste „tracul” pauzei și preiau conducerea în ultimele minute, reușind să se mențină la cârma jocului.

Odense pleacă înfrântă de la Bistrița, iar Gloria 2018 acumulează 4 puncte în clasament, jucându-și mai departe șansa de-a accede în etapa superioară a Cupei EHF.

Următoarea partidă din grupele Cupei EHF este programată pentru 2 februarie, de la ora 18:00, tot la Bistrița în compania polonezelor de la Lublin.