8.3 C
Bistrița
vineri, noiembrie 7, 2025

DRAMA a doi frați ai nimănui a determinat ministrul Muncii să vină de urgență la Bistrița

Violeta Alexandru, ministrul Muncii, a făcut ieri o vizită fulger în Bistrița-Năsăud. Se pare că aceasta a fost adusă în județul nostru de drama a doi frați minori, ai nimănui, care de ani buni sunt pasați la rude în diferite locuri din Bistrița-Năsăud și Cluj. Povestea lor:

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a povestit pe pagina sa oficială de Facebook de ce a venit în Bistrița-Năsăud. Culmea, ceea ce părea un control tipic la instituțiile subordonate era în realitate altceva.

Aceasta a fost atrasă în județ de drama a doi frați minori care provin dintr-o familie destrămată și care sunt, de ani buni, practic ai nimănui, fiind pasați între rude din diferite locații din Bistrița-Năsăud și Cluj.

„Am parcurs astăzi (n.r. ieri), până la detaliu, traseul a doi frați minori provenind dintr-o familie destrămată și rămași nesupravegheați prin plecarea părinților/rudelor în străinătate. Copiii au fost mutați de către rude, în ultimii ani, în diferite comune din județele Cluj și Bistrița-Năsăud și chiar în străinătate, fără ca autoritățile să comunice între ele, până când, la un moment dat, de copii nu se mai știa nimic. Ajunseseră copiii nimănui. Putea să li se întâmple orice”, își începe povestea ministrul Violeta Alexandru.

Aceasta a mai dat de înțeles că s-a ajuns la această situație din cauza faptului că instituțiile nu au colaborat între ele.

„Lipsa de colaborare între județe și dorința reală care lipsește instituțiilor publice de a se interesa de viața oamenilor, dincolo de statistici, lasă copiii fără ajutor. Am luat toate informațiile în discuțiile detaliate cu fiecare instituție căreia îi găsesc o responsabilitate și, în final, după ore de condus între toate comunele și orașele, m-am asigurat, alături de Mădălina Turza, președinta ANDRPDCA, că acești copii sunt bine. Mai rămâne să facem ca instituțiile să (se) facă bine. Andreea, un om obișnuit din Cluj-Napoca, este cea care a urmărit de 2 ani cazul acestor băieți, de multe ori singura care s-a interesat. Mă cunoaște de 4 ani. S-a mirat puțin când i-am spus acum câteva zile, când îmi relata despre caz, că vin imediat aici în Cluj/Bistrița-Năsăud, știindu-mă ocupată. Eu sunt eu, pentru mine aceste lucruri contează și nu am de gând să mă schimb, indiferent de funcție”, a completat Violeta Alexandru.

Aceasta a mai spus că își propune să rezolve problema copiilor care se mută dintr-un județ în altul sau chiar în altă țară, fără a se avea o evidență a lor. Mai multe despre acest subiect puteți citi AICI. 

Foto Violeta Alexandru

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.