9 C
Bistrița
vineri, octombrie 24, 2025

Gara din Beclean se pregătește de era digitală. Panouri antipoluare fonică, printre dotări

Compania Națională de Căi Ferate se pregătește să investească aproape două milioane de euro în studii de fezabilitate pentru modernizarea a 24 de stații din țară. Printre acestea se numără și Gara Beclean pe Someș.

CFR organizează licitații în valoare totală de două milioane de euro pentru studiile de fezabilitate necesare modernizării a 24 de stații din țară.

Printre ele se numără și Beclean pe Someș, gară unde nu s-au făcut modernizări serioase de decenii. Singura gară din județ care a avut parte de modernizare și reabilitare a fost cea din Bistrița.

Aceste modernizări vor include facilități pentru persoanele cu mobilitate redusă, înălțarea peroanelor conform standardelor europene, modernizarea copertinelor, a liniilor dintre stații, a pasajelor unde acestea există, a pasarelelor.

De asemenea, vor fi schimbate și sistemele de ventilație, încălzire și sanitare, vor fi modernizate echipamentele de telecomunicații și de informare a publicului călător și vor fi montate inclusiv panouri fonoabsorbante, dotare nouă pentru gările din țară. Acestea vin să reducă din poluarea fonică adusă de trenuri.

Foto: cfrcalatori.ro

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...

Al treilea magazin Ideal Market Partner vă așteaptă pe strada Rodnei! Produse pentru casă și masă, la prețuri decente

Ideal Market Partner, magazinul cu produse pentru casă și masă,  și-a deschis un al treilea punct....

INST-Nistor angajează ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building și INST-Nistor, unde se caută ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații și instalatori. IPROEB angajează confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. Se fac angajări și la FAN Courier, Polimed SA și Îndemânarea Construct.