18.8 C
Bistrița
luni, iunie 15, 2026

Mâncarea vânătorească acaparează Băile Figa. 13 echipe din Ardeal se întrec în preparate la ceaun, la final de lună

Nu mai puțin de 13 echipe din Ardeal se vor întrece în preparate vânătorești la ceaun la final de lună. Concursul „Vânătoare la ceaun” se va desfășura la marginea pădurii de lângă Băile Figa.

Bucătari specializați în preparate vânătorești din Arad, Sibiu, Brașov, Harghita, Maramureș, Mureș și Bistrița-Năsăud de întâlnesc în 29 iunie lângă pădurea din vecinătatea Băilor Figa.

Acolo va avea loc concursul-festival „Vânătoare la ceaun”. 13 echipe s-au înscris la concursul culinar. La festival vor putea fi admirați și 25 de câini de vânătoare, din rasele Copoi Slovac, Copoi Alpin Dachsbracke și Brac German cu păr scurt.

De asemenea, la festival vor fi prezenți și bijutieri, pielari și producători de cuțite, toate, bineînțeles cu tentă vânătorească.

Bucătarii încep munca de dimineață, însă jurizarea are loc abia la ora 13:00, iar degustările în jurul orei 14:00.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Concept unic în România, lansat la Bistrița: GFT Delta Office, revoluționează piața de apartamente și case prin „Roata Avantajelor”!

Piața de imobiliare din Bistrița intră într-o nouă etapă odată cu lansarea unui concept inovator de către GFT Delta Office, agenție imobiliară recunoscută pentru profesionalism și transparență în domeniul tranzacțiilor imobiliare. Pentru prima dată în România, clienții au posibilitatea de a beneficia de reduceri și avantaje...

Magazinele RRS Eleganza Superiore: Costume pentru orice eveniment, buzunar sau stil, indiferent de vârstă

Domnilor, dacă aveți un eveniment sau trebuie să cumpărați un costum sau piese vestimentare pentru ținute...

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.