22.9 C
Bistrița
duminică, august 16, 2026

Un bărbat a fost spulberat de un autocar pe o trecere de pietoni din Beclean. UPDATE: Bărbatul accidentat se află internat în secția ATI a Spitalului Județean.

Grav accident rutier petrecut în Beclean. Un bărbat a fost lovit de un autocar pe trecerea de pietoni în centrul localității. În urma impactului, victima a fost aruncată câțiva metri și este inconștientă.

Un bărbat a fost spulberat de un autocar pe trecerea de pietoni în localitatea Beclean. Din primele informații rezultă că victima a fost aruncată câțiva metri și este inconștientă, în stare comatoasă.

La locul accidentului au fost alocate un echipaj EPA și un echipaj tip B2 de la Serviciul de Ambulanță Județean.

„Din primele verificări și măsurători efectuate de polițiști la fața locului, a rezultat faptul că, pe strada Libertății din orașul Beclean, un autocar condus de un bărbat de 48 de ani, din județul Suceava, care circula pe direcția Dej-Bistrița, a surprins și accidentat un bărbat de 56 de ani, din Beclean, care, în calitate de pieton, era angajat în traversarea regulamentară a străzii, pe trecere.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii rutieri din Beclean efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal de vătămare corporală din culpă”, a declarat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean.

UPDATE:

În urma accidentului, victima a ajuns la UPU Bistrița cu politraumatism. În urma investigațiilor acesta a fost intubat și stabilizat, iar în acest moment se află internat în secția ATI.

„Bărbatul accidentat la Beclean, care a ajuns noaptea trecută la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Bistrița în stare gravă, cu politraumatism prin accident rutier, a fost internat în Secția Anestezie-Terapie Intensivă. Este intubat, sedat, a fost stabilizat hemodinamic și respirator și se află în curs de investigație”, informează Camelia Strungari, purtător de cuvânt Spitalul Județean.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.