19.4 C
Bistrița
luni, mai 11, 2026

Aproape 150 de amenzi, în 24 de ore, date celor ce nu respectă restricțiile de circulație!

Poliția, jandarmii și armata sunt în stradă, verificând motivele deplasărilor celor ce sunt în afara domiciliului. Aproape 150 de sancțiuni s-au aplicat celor ce nu au respectat. Iar un bărbat ce a plecat din izolare a fost…încarantinat.

Conform ultimelor măsuri impuse de Ordonanța Militară III, ieșire din casă trebuie făcută STRICT pentru cele necesare, cu declarație pe propria răspundere completată prealabil.

Poliția, jandarmerie și armata verifică, zilnic, pe cie ce stau în carantină, în izolare, sau cei ce sunt ieșiți în afara domiciliului. Cei ce nu respectă legea sunt sancționați.

Ieri, aproapte 150 de amenzi au fost aplicate celor ce nu au respectat legea.

”Pe parcursul zilei de ieri, au fost organizate filtre, fiind astfel verificate respectarea obligațiilor impuse prin ordonanțele militare și care se referă la restricțiile de circulație. Ca urmare a neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 117 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 368.150 de lei. Jandarmii au verificat 595 de persoane, din 288 de locații, din 79 de localități, privind modul în care acestea respectă măsura autoizolării. Astfel, în ultimele 24 de ore, pentru nerespectarea ordonanțelor militare 2 și 3, jandarmii au aplicat 30 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 30.400 de lei unor persoane care nu au respectat reglementările care privesc restricțiile de circulație” transmit reprezentanții Prefecturii Bistrița.

Un bărbat ce ar fi trebuit să fie în izolare nu a fost găsit acasă. Din acest motiv a fost căutat și apoi încarantinat.

”Polițiștii au verificat 442 de agenți economici cu privire la respectarea obligațiilor impuse prin ordonanțele militare și 2639 de persoane privind modul în care acestea respectă măsura autoizolării. Cu ocazia controalelor efectuate, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud nu l-au găsit la domiciliu pe un bărbat în vârstă de 35 de ani, care s-a întors la data de 25 martie a.c., din Franța. În baza celor constatate, acesta a fost condus într-un centru de carantină de pe raza județului Bistrița-Năsăud, pentru o perioadă de 14 zile și sancționat cu amendă în cuantum de 3000 de lei” se arată în același comunicat.

În ultimele 24 de ore, pe raza judeţului Bistrița-Năsăud au fost angrenaţi în activităţi specifice 230 de poliţişti, 74 de jandarmi şi 56 de poliţişti locali.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Dr. Katalin Silaghi se alătură echipei Clinica Skinova Bistrița!

Echipa Clinicii Skinova Bistrița, cel mai nou centru dedicat sănătății și esteticii pielii din orașul nostru,...

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...