3.3 C
Bistrița
joi, februarie 5, 2026

Aproape 3.000 de bistrițeni carantinați sau izolați! Alte 15 rezultate negative!

Prefectura Bistrița a trimis raportul zilnic privind statistica COVID 19 la nivelul județului. Avem aproape 3.000 de bistrițeni în carantină sau în izolare. Au sosit alte 15 rezultate negative.

Situația privind evoluția COVID 19 este în dinamică. Raed Arafat declara că statistica se poate schimba de la un minut la altul. Totuși, autoritățile nu emit decât UN RAPORT la 24 de ore.

Prefectura Bistrița a anunțat că sunt aproape 3.000 de bistrițeni aflați în carantină sau în izolare.

”Conform informațiilor primite de la Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, în județul nostru sunt la această oră:
– 168 persoane în carantină (față de cele raportate ieri, au ieșit 18 persoane persoane și au intrat alte 36)
– 2641 persoane în izolare la domiciliu ” se arată în comunicatul remis de instituție.

Din fericire, au sosit alte 15 rezultate negative, printre care și ale celor doi polițiști.

VEȘTI BUNE! Polițiștii testați pentru COVID-19 NU au luat virusul

”Rugăm cetățenii județului nostru să aibă în vedere prevederile ORDONANȚEI MILITARE nr. 3 din 24.03.2020 privind măsuri de prevenire a răspândire a COVID-19 – https://bn.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/23/2020/03/ordonanta-militara-3-2020.pdf

  • Pentru informațiii despre noul Coronavirus vă rugăm accesați pagina: https://bn.prefectura.mai.gov.ro/informatii-referitoare-la-coronavirus/
  • Vă rugăm să nu uitați de 0800800358 – linia verde, unde cetăţenii pot primi informaţii despre situaţiile legate de COVID – 19.
  • Programul de funcţionare al liniei verde este zilnic, între orele 08.00 şi 23.00, inclusiv în zilele de sâmbătă şi duminică.
  • Românii sunt rugaţi să apeleze numărul unic de urgenţă 112 doar pentru situaţii de urgenţă, iar pentru solicitarea de informaţii să apeleze linia TELVERDE. De asemenea, puteți apela și numerele de permanență ale Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud: 0263217337 și 0263217309 – telefoanele la care cetățenii care se întorc din străinătate în județul Bistrița-Năsăud pot primi lămuriri legate de transport/izolare/carantinare, după caz” transmit reprezentanții Prefecturii.

La nivel național, 906 de persoane au fost diagnosticate cu CoVid-19, dintre care 86 au fost vindecate, iar 17 persoane au decedat.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Policlinica MEDTOTAL angajează asistentă, STEWO Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner

Policlinica MED TOTAL caută asistentă pentru echipa din Bistrița, pregătită să facă parte dintr-o echipă profesionistă. STEWO Năsăud angajează facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Crama Jelna, Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan și IPROEB. Oferta completă, mai jos:  

Deserturi fine și cafea bună vă așteaptă în noua cofetarie cu dichis LuLu Artisan Patisserie, de pe str. C.R. Vivu, din Bistrița!

După ce timp de câțiva ani cei de la LuLu Artisan Patisserie i-au răsfățat pe bistrițeni...

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.