1.6 C
Bistrița
luni, decembrie 22, 2025

AUDIO Tibi Ușeriu a ajuns la spital de urgență! Bistrițeanul a abandonat cursa din Canada din cauza degerăturilor

După ce în primele 24 de ore ale cursei Yukon Arctic Ultra, Tibi Ușeriu a reușit să se mențină în primii 10 concurenți, acesta a fost nevoit să abandoneze cursa din Canada, din cauza degerăturilor. Sportivul a fost transportat de urgență la spital, cu elicopterul.

UPDATE:

Organizatorii Yukon Arctic Ultra vin cu primele informații despre starea de sănătate a atletului bistrițean.

„Echipa medicală a luat foarte repede decizia corectă și a aranjat un transport cu elicopterul la spital. Astfel, Tiberiu a reușit să primească tratamentul de care avea nevoie foarte repede, ceea ce contează foarte mult când vine vorba despre recuperare. Acesta se află la Spitalul General Whitehorse și întreaga echipă Yukon Arctic Ultra ține degetele încrucișate pentru ca totul să meargă cât se poate de bine în aceste circumstanțe”, au postat organizatorii pe site-ul oficial al competiției.

 

Luni seara, Tășuleasa Social a anunțat că Tibi Ușeriu a fost nevoit să renunțe la cursa extremă din Canada, pe care o începuse cu doar 24 de ore în urmă. Acesta reușise să parcurgă în jur de 90 de kilometri și se menținea în primii 10 concurenți.

Se pare că i-au dat bătăi de cap degerăturile, la unul dintre picioare. În urma controlului periodic, la care erau supuși toți concurenții, medicii au decis că se impune transportul urgent la spital, cu elicopterul.

„Din păcate, acest telefon, aşteptat cu sufletul la gură, ne-a adus veşti foarte proaste. Tibi a suferit degerături la degetele piciorului drept. Organizatorii l-au scos din concurs şi încearcă să îl transporte cât mai repede la spital, cu elicopterul. Sperăm că nu e atât de grav precum pare. Toate gândurile noastre bune merg acum spre Tibi. Din păcate, această cursă s-a oprit aici”.

Acesta povestește într-o conversație avută cu fratele său Alin, că a dormit, iar când s-a trezit, la control a constatat că degetele îi sunt albastre. Sportivul mai spune că nu a simțit nimic, care să-i dea de înțeles că sunt probleme.

„Nu ştiu cât e de grav, da’ nu le mai simt (n.r. degetele de la picioare). Îs albastre toate. Mi le-au pus în nu ştiu ce apă şi o spus că trebuie să îmi facă nişte infiltraţii cu nu ştiu ce, ca să le pună în circulaţie, că mi-s albastre toate”, a explicat sportivul.

[arve url=”https://www.facebook.com/tasuleasasocial/videos/340358103485708/” /]

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.