2.7 C
Bistrița
joi, februarie 19, 2026

AZI, în Bistrița: Recital extraordinar de pricesne și liturghie specială în Biserica de la Coroana

Un eveniment special, astăzi, în Biserica de la Coroana: episcopul Europei de Nord va oficia o liturghie specială, iar bistrițenii sunt invitați și la un recital extraordinar de pricesne și o lansare de carte:

Vineri, 16 aprilie, de la orele 15.30, Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite va fi oficiată la Biserica Protopopiatului Ortodox Bistrița (Biserica de la Coroana) de Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi – episcop al Europei de Nord.

Liturghia va fi urmată de lansarea a 3 volume de cărți: 

Bistrițenii sunt invitați tot astăzi, 16 aprilie, de la ora 17.00 – în Biserica de la Coroana – la un concert extraordinar de pricesne.

Cele mai frumoase cântece specifice acestei perioade de post, înaintea praznicului Învierii Domnului Iisus Hristos, vor fi interpretate de Cristina Bugnar, Diana Tănase, Ionel Puiu, Marinela Monda, Roberta Rebrișorean și Mihai Moldovan Suciu – elevii clasei de canto coordonate de profesoara Cristina Bălan.

Acompaniamentul la pian va fi asigurat de prof. Cristian Lepădatu.

Invitat special al evenimentului: Alexandru Pugna.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Revoluție digitală: împrumut online 100%, simplu și rapid, de tip CAR

WOW în piața financiară din România: primul CAR 100% online care oferă împrumuturi direct pe card. www.BaniPeCard.ro schimbă regulile...

EUROCOMPOZITE angajează muncitori, operator roboți industriali, reprezentant comercial: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

EUROCOMPOZITE angajează muncitori, operator roboți industriali și reprezentant comercial, iar TRANSMIXT Bistrița caută șoferi (sau șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat profesional de persoane (categoria D). Noi locuri de muncă sunt disponibile la cabinetul psihologului clinician Dana Buhuțan, Policlinica MedTOTAL sau Stewo Plastic Năsăud. Oferta completă, mai jos:  

CAR Bistrița – Credit Plan – împrumuturi rapide, chiar și când alții te-au respins, la dobânzile cele mai mici din piață

Pentru accesarea unui credit de la instituțiile financiare e nevoie de bifarea multor criterii, unul fiind...