9.3 C
Bistrița
vineri, decembrie 5, 2025

Băut bine și fără permis un tânăr din Lechința și-a băgat o consăteancă în spital

Un tânăr de 28 de ani  din Lechința a cauzat un accident seara trecută, șoferița celeilalte mașini implicate fiind transportată la spital. Polițiștii au constatat că tânărul nu avea nici permis de conducere și băuse bine înainte de a se urca la volan.

Accidentul s-a produs aseară, pe DJ 151, în localitatea Lechința. Autorul este un tânăr de 28 de ani din localitate, care a intrat în plin într-un alt autoturism condus de o femeie de 38 de ani tot din Lechința.

În urma accidentului, femeia a fost rănită, echipajele medicale transportând-o la spital. Verificările polițiștilor au scos la iveală faptul că tânărul nu avea permis de conducere și băuse bine înainte de a se urca la volan.

„În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că bărbatul nu deținea permis de conducere valabil pentru nicio categorie de autovehicule. Fiind testat cu aparatul etilotest, valoarea indicată a fost de 1,35 mg/l și i-au fost recoltate probe biologice în vederea determinării alcoolemiei. În cazul femeii, rezultatul testării cu aparatul etilotest a fost negativ”, precizează IPJ BN, într-un comunicat de presă.

Tânărul s-a ales cu dosar penal pentru conducere fără permis, sub influența băuturilor alcoolice și vătămare corporală din culpă.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.