27 C
Bistrița
miercuri, iunie 24, 2026

Beclean: Pasajul suprateran ce va conecta drumul rapid Cluj-Bistrița de centură, DN17 și DN17D – mai aproape de realitate

Primăria Beclean a făcut un pas important pentru dezvoltarea infrastructurii locale, semnând astăzi un protocol de parteneriat cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) – Ministerul Transporturilor. Acest acord vizează construirea unui pasaj suprateran la intrarea în Beclean, care va lega centura orașului cu drumul de mare viteză ce urmează să se contruiască.

Pasajul suprateran va asigura legătura dintre centura ocolitoare a Becleanului și viitorul drum rapid Cluj-Dej-Beclean-Bistrița. De asemenea, acesta va facilita accesul către Drumul Național 17D (DN17D) și Drumul Național 17 (DN17).

Această inițiativă vine în urma aprobării, la începutul lunii martie, de către Consiliul Tehnico-Economic (CTE) al CNAIR, a construirii pasajului în cauză.

Pe lângă pasajul suprateran, Primăria Beclean are în plan și construirea unui pasaj subteran, care va traversa calea ferată. Acest proiect, estimat la un cost de aproximativ 45 de milioane de lei, va fi realizat pe drumul care duce spre localitatea Figa.

Foto: Nicolae Moldovan 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...