9 C
Bistrița
duminică, martie 22, 2026

Bistrița-Năsăud: 76 infectați, 8 decedați și… un înviat!

Locuitorii dintr-o comună din județul Bistrița-Năsăud au fost băgați în sperieți. În timp ce la nivel național numărul persoanelor decedate care au fost confirmate pozitiv cu COVID-19 crește alarmant, în județul nostru minunea se întâmplă! Un pacient decedat a înviat! VEZI cum a fost posibil:

Să ții evidența persoanelor infectate cu coronavirus pare să fie o muncă extem de grea! Iar când la calcule se adaugă cei vindecați sau decedați, te rogi să nu îți dea cu virgulă…

Totuși, ce e bine în România față de alte țări care se luptă cu coronavirusul, e că la noi încep să învie morții!

Săptămâna trecută Grupul de Comunicare Strategică a făcut o gafă monumentală. Aceștia au raportat ca decedată o femeie care era în viață.

După mortul care s-a pierdut la raportare din cauză că a fost scos faxul din priză, s-a ivit pe meleagurile bistrițene încă un mort care, după scurt timp de la anunțul decesului, se află că n-a murit.

„Din păcate inevitabilul s-a produs și avem un pacient depistat pozitiv cu COVID-19 din satul Anieș care a decedat. Din informațiile noastre, pacientul provenea dintr-o familie numeroasă și încă nu știm care pe unde au umblat și dacă sunt sau nu sunt legături și cu oameni din localitatea noastră. Ancheta este în desfășurare”, scrie Comuna Șanț pe Facebook, într-un mesaj semnat de însuși primarul Anton Moisil.

După ce postarea a făcut valuri printre săteni și toți s-au transformat în detectivi, Comuna Șanț revine cu o nouă postare în care ne dă șah-mat. Pacientul decedat a înviat!

„Ne cerem scuze pentru postarea anterioară! Din grabă și din preocuparea de a ne ști în siguranță cetățenii, nu am verificat sursa! Ne cerem scuze familiei și celor care au fost induși în eroare de știrea cu pacientul din Anieș. Pacientul trăiește și cu asta, vă promitem că de acum o să verificăm de două ori sursele!”, anunță Comuna Șanț.

În rest, informați-vă din presa credibilă, care verifică informațiile și nu confundă morții cu viii.

Sursa foto @ Realitatea TV

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....