0.7 C
Bistrița
luni, aprilie 27, 2026

„Camionul de Crăciun” oprește și la noi: Războiul din Ucraina a afectat și județul Bistrița-Năsăud – susțin nemții!

Organizația „Die Johanniter” din Germania trimite „Camionul de Crăciun” și în Bistrița-Năsăud. „Ca țară vecină Ucrainei, România a fost afectată în mod deosebit de războiul din acest an…”, au explicat nemții.

Mii de copii așteaptă, în fiecare iarnă, Camionul de Crăciun. Organizația nemțească Die Johanniter aduce bucurie pe fețele micuților, în România fiind ajutați de cei de la Tășuleasa Social.

Și în anul acesta, „Camionul de Crăciun” îi va bucura pe copiii din județul nostru. Pe lângă Harghita și Cluj, nemții vor lăsa daruri și la cei mai puțin norocoși din Bistrița-Năsăud.

Motivul pentru care „Camionul de Crăciun” va poposi și în România este „efectul războiului din Ucraina”. Nemții apreciază ajutorul pe care România l-a arătat țării vecine. Totodată, recunoaște că majorarea prețurilor pune pe unii în dificultate.

Runda noastră de prezentare se oprește în România!

Ca țară vecină Ucrainei, România a fost afectată în mod deosebit de războiul din acest an. Pe de o parte, datorită primirii și aprovizionării familiilor fugite din Ucraina, pe de altă parte, bunurile vieții de zi cu zi s-au scumpit considerabil și în România.

Mai ales în mediul rural, sărăcia și singurătatea predomină în rândul vârstnicilor, în timp ce pentru generația tânără este dificil să acceseze educație și locuri de muncă. Asistența medicală este dificilă și în multe locuri.
Unde vom distribui mai exact? Distribuim coletele în județele Harghita, Bistrița-Năsăud și Cluj.
Partenerii noștri locali: De peste 20 de ani, lucrăm împreună în nordul României cu cel mai mare partener al nostru, asociația „Tășuleasa Social”. Asociația organizează multe proiecte sociale, pentru tineret și iubitorii de natură”, au scris aceștia pe Facebook.

Despre bucuria adusă de „Camionul de Crăciun” din anii trecuți puteți reciti aici:

Lecție de solidaritate: Asociația germană din spatele acțiunii „Camionul de Crăciun” pregătește „mastodonții” pentru Ucraina

Camionul de Crăciun Tășuleasa Social a ajuns în Raionul Glodeni din Republica Moldova

Pandemia n-a oprit Camionul de Crăciun! CUM se desfășoară cea mai mare acțiune de sărbători:

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Buna ziua sunt o mămică din satul petriș judetul bistrita Năsăud.
    Am o curiozitate în legătură cu camionul de Crăciun
    Oare nu vine și pe la noi s-ar bucura foarte tare copiii noștri!
    Mulțumesc frumos !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CULT 500 by Nella aduce în premieră, la Bistrița, tehnologia KOEMIA: diagnostic digital + șampon, mască și leave in – personalizate exact pentru tine

Frumusețea nu înseamnă doar estetică, ci și sănătate și personalizare, iar CULT 500 by Nella Botîrlă...

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos: