11.6 C
Bistrița
sâmbătă, mai 16, 2026

Cum vrea Nicolae Vrâncean să aducă înapoi acasă pe cei peste 1.000 de fii ai comunei , plecați peste hotare

Fiecare comună din județ are fii plecați peste hotare. Prezent în emisiunea ”Direct în problemă”, Nicolae Vrâncean a explicat că vrea să-i aducă înapoi pe cei peste 1.000 de ”fii” plecați în alte țări. Ce a făcut până acum și ce își propune:

La emisiunea ”Direct în problemă” a fost prezent primarul comunei Josenii Bârgăului, Nicolae Vrâncean.

Acesta a explicat despre proiectele aflate în derulare, proiecte de infrastructură.

FOTO/VIDEO – Nicolae Vrâncean: Am făcut drumuri de-o pereche de cauciucuri, ca să primesc finanțare!

VIDEO: S-a făcut lumină în comuna Josenii Bârgăului! Cu bani de la Bugetul Local!

Edilul a explicat că are 5.300 de locuitori în comună. Iar peste hotare, are mai mult de 1.000.

Avem peste 1.000 de cetățeni plecați în Spania, Germania, Țările Nordice, Anglia. Toți cetățeni harnici ce nu și-au găsit rostul la noi în comună. Că la noi, industria e cam mică. Activitățile economice sunt puține. Iar oamenii s-au gândit să-ți găsească rostul acolo” a declarat primarul Nicolae Vrâncean.

E conștient de faptul că doar dacă le oferă locuri de muncă îi poate aduce înapoi. Așa că a încercat ceva în domeniul turismului, în toamna anului trecut.

Eu am încercat, cu colegii din consiliul local, să facem un studiu de fezabilitate pentru o pârtie de schi în zona noastră, unde avem noi pădure, pe la coada lacului Colibița. Dar proiectul nu s-a putut realiza. Ar fi fost o colaborare de finanțare cu Consiliul Județean și Guvernul României. Am fi dat lovitura. Am fi avut restaurante, motele, locuri de muncă destule. Dar din păcate nu a fost să fie. Pentru că acea pădure e în litigiu cu Asociația Grănicerilor. Dar dacă puteam prinde varianta aia, eram cei mai tari din Bârgău. Cu dezvoltarea” a spus supărat Nicoale Vrâncean.

Cu toate acestea, în viitorul mandat, primarul vrea să se focalizeze în special pe investiții în dezvoltarea industriei.

Eu, într-un viitor mandat, mă gândesc, cu viitoarea echipă, maxim, cum putem să dezvoltăm comuna și din punct de vedere economic. Proiecte de infrastructură există. Dar va trebui să facem și industrie. Asta ca să aibă motive și un suport real pentru a se întoarce acasă! Să poată avea un alt fel de nivel de trai” a explicat primarul comunei Josenii Bârgăului.

Despre proiectele care se derulează și planuri de viitor, puteți afla mai multe urmărind emisiunea Direct în Problemă.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Dr. Katalin Silaghi se alătură echipei Clinica Skinova Bistrița!

Echipa Clinicii Skinova Bistrița, cel mai nou centru dedicat sănătății și esteticii pielii din orașul nostru,...