19.8 C
Bistrița
luni, mai 18, 2026

EXISTĂ SPERANȚĂ! Spiritul civic de care a dat dovadă un bistrițean, care se afla la coadă la magazin

Un bistrițean a dat dovadă ieri de un spirit civic ieșit din comun, reușind să împiedice un furt din poșeta unei bătrânici. Toate acestea în timp ce se afla la coadă la magazin.

Bărbatul stătea la coadă la magazin, când a observat că un alt bărbat încerca să fure din geanta unei bătrânici care aștepta la rând în fața sa. Bistrițeanul a avut prezență de spirit și i-a atras atenția hoțului, care prins în fapt a încercat să fugă. Bistrițeanul s-a luat după el, întreaga scenă fiind surprinsă de către jandarmi.

„După identificarea celor doi, jandarmii i-au condus din nou la magazinul unde s-a petrecut totul, la fața locului fiind identificată și femeia în vârstă de 78 de ani, care ar fi fost victima unui furt dacă acel bărbat nu ar fi intervenit la timp. Femeia observase că tânărul din spatele ei nu respectă măsura distanțării sociale, chiar dacă ea stătea la o distanță corespunzătoare de clientul din fața sa. Din fericire, bărbatul nu a apucat să sustragă nimic, datorită spiritului civic al celui care a intervenit și l-a oprit”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Jandarmi Județean.

Hoțul, un bărbat de 44 de ani din Drobeta Turnu Severin, s-a ales cu dosar penal pentru tentativă de furt.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...