20.4 C
Bistrița
luni, mai 11, 2026

Firma responsabilă de poluarea de la Rodna a fost amendată și obligată să remedieze problemele

Pârâul Valea Băilor a fost poluat săptămâna trecută cu apă uzată și nămol de la minele închise de la Valea Vinului. Responsabilă de această poluare a fost găsită firma care administrează stația de epurare ce curăță apele de mină. Aceasta a fost amendată și obligată să remedieze problemele.

Cei de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Bistrița-Năsăud au fost sesizați în data de 17 octombrie că pârâul Valea Băilor de la Valea Vinului a fost poluat cu apă de la minele închise din zonă. Aceștia au sesizat mai departe Garda de Mediu despre cele întâmplate pentru a 10 oară la Valea Vinului. Despre acest subiect, Bistrițeanul.ro a scris AICI.

Echipele mixte au ajuns la concluzia că pârâul a fost poluat cu ape uzate amerstecate cu nămol, ca urmare a unor avarii produse la stația de epurare a minelor închise. Poluarea a ajuns și în Someșul Mare până în localitatea Maieru.

„Stația de epurare din Valea Vinului este administrată de SC CARTEL BAU SA, astfel că aceasta va lua măsuri urgente în vederea remedierii avariilor și repunerii în funcțiune a acesteia la parametri optimi, având termen limită data de 22 octombrie. De asemenea, lucrările de remediere se vor efectua astfel încât să se evite evacuare de ape uzate și nămol din stația de epurare. Responsabilii poluării accidentale au fost sancționați conform prevederilor legale”, informează Instituția Prefectului.

Potrivit Instituției Prefectului pe niciunul dintre cele două cursuri de apă nu a fost semnalată mortalitate piscicolă. Fenomenul de poluare a fost declarat încetat la această dată.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...