15.6 C
Bistrița
miercuri, septembrie 17, 2025

FOTO: Avansează lucrările la Heliport!

La spital se lucrează! Și în lupta de combatere a coronavirusului, dar și în ceea ce privește investițiile. Deja a început desfacerea șarpantei, astfel că lucrările la Heliport sunt în grafic.

Contractul pentru realizarea Heliportului a fost semnat în luna septembrie a anului trecut. În luna februarie a acestui an au început lucrările efective.

Deși spitalul „e ocupat” cu lupta împotriva coronavirusului, lucrările nu au fost abandonate.

„HELIPORT – Jurnal de șantier! Lucrările se desfășoară conform graficului prestabilit. S-a intrat în etapa de desfacere a șarpantei. Mergem înainte!”, a anunțat managerul Gabriel Lazany.

Valoarea contractului în urma licitației este de 1,5 milioane euro, sursa de finanțare fiind bugetul Consiliului Județean. Durata contractului este de 20 de luni, dintre care două luni proiectare și 18 luni lucrările de execuție.

Pe lângă construcția heliportului, vor mai fi amenajate o rampă de acces lift existent, o pasarelă pentru acces lift și spațiu tehnic, dar și un lift nou care va conecta Unitatea de Primiri Urgențe cu heliportul.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

October Nostalgia Experience – un weekend numai pentru adulți cu nostalgia vremurilor bune, la Panoramic Colibița

Deja v-ați învățat ca cei de la Panoramic Colibița să vină cu tot felul de idei...

Crama Veche caută Ajutor Bucătar și Pizzer. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud

Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer, iar Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric, Lăcătuș mecanic, vopsitor și muncitor necalificat. NOI locuri de muncă în Bistrița la Grand Hotel COROANA, dar și în Năsăud, la STEWO Plast. Oferta completă, mai jos:

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...