6.7 C
Bistrița
miercuri, noiembrie 12, 2025

FOTO: Bistrițenii au luat cu asalt pârtia Cocoș, în weekend!

Municipalitatea a deschis Pârtia Cocoș, doar parțial. Cu toate acestea, sute de bistrițeni s-au înghesuit în acest weekend să testeze cei 300 m de pârtie. CÂȚI au fost în primele zile:

Vineri a fost prima zi din acest sezon în care s-a putut schia pe Pârtia Cocoș. Municipalitatea a decis să dea voie bistrițenilor să schieze, chiar dacă acest lucru s-a putut face doar pe 300 de metri. Doar Pârtia Teleski a fost deschisă, partea de sus a Pârtiei integrale neavând destulă zăpadă pentru a putea fi folosită.

Astfel, în prima zi, 60 de bistrițeni au testat pârtia.

Sâmbătă, numărul celor ce s-au distrat pe Pârtia Cocoș a fost de 239 de schiori.

Iar duminică 257 de bistrițeni au ales să schieze la doi pași de casă.

Municipalitatea a promis că va face tot ce îi stă în putință să deschidă pârtia integral, în această săptămână. Momentan, programul de funcționare a Pârtiei Teleski  e zilnic între orele 09:00 – 16:00.

Pentru cei care nu au transport, s-au pus la dispoziție autobuze de la Transmixt.

Autobuzele vor circula pe traseul liniei nr. 16. Se pornește de la stația nr. 214, situată pe bulevardul G-ral Grigore Bălan nr. 43 (în fața Spitalului Județean de Urgență Bistrița-Năsăud). Punctul final al traseului este stația Pârtia „Cocoș”. 

Autobuzele vor circula cu o periodicitate de 20 de minute, în intervalul orar 8:30 – 16:30.

Traseul va fi parcurs pe ruta: stația Spital Județean de Urgență Bistrița-Năsăud – str. Calea Moldovei – localitatea componentă Unirea DN17 – str. Aerodromului – pârtia de schi.

Ultima cursă va pleca din stația Pârtia „Cocoș” la ora 16:30.

Prețul unui bilet este de 1,80 lei.

Tarifele de acces sunt următoarele:

– adulți: 30 lei / persoană / zi;

– tineri între 14 – 18 ani și studenți: 20 lei / persoană pe zi;

– copii între 6 – 13 ani: 20 lei / persoană / zi;

– seniori (+65 de ani): 20 lei / persoană pe zi.

FOTO – FB Partia de Schi Cocos

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos:

Profesioniștii de la WAXUS Imobiliare sunt alături de tine, de la prima idee de a-ți cumpăra un imobil, până devine proprietatea ta

WAXUS Imobiliare a ajuns și la Bistrița. Cu o experiență de câțiva ani în piața imobiliară,...