6.4 C
Bistrița
luni, mai 4, 2026

FOTO- Urmărire ca-n filme pe străzile Bistriței, după ce un BMW nu a oprit la semnalele polițiștilor!

Polițiștii de la Rutieră au făcut semn unui BMW să oprească pentru un control. Șoferul a apăsat pedala de accelerație, în schimb. După ce și-a făcut praf cauciucurile în covorul cu cuie, și-a abandonat mașina și a luat-o pe câmp!

O urmărire ca-n filme a avut loc azi-noapte pe străzile orașului. Un echipaj al Biroului Rutier a făcut semn unui șofer ce conducea un BMW, să oprească.

Acesta circula pe DN 17, dinspre Bistrița spre Viișoara. În zona Petrom, echipajul i-a făcut semn să oprească, pentru a verifica dacă are un motiv întemeiat pentru a circula la acea oră.

Doar că șoferul nu a vrut să oprească ci a apăsat mai tare pe pedala de accelerație. A luat-o apoi pe drumul de centură, în trombă. Echipajul de rutieră a pornit în urmărirea lui. Au cerut și sprijinul altor colegi din IPJ și Poliția Locală.

Echipajele ce au venit în sprijin au amplasat un covor cu cuie, în zona sensului giratoriu de la Flamingo. BMW-ul a trecut ca vântul și ca gândul peste covor și a reușit, cu cauciucurile făcute praf, să treacă de sensul giratoriu de pe Lucian Blaga.

Acolo și-a abandonat mașina și a luat-o la fugă, pe jos, fiind găsit de echipajele de poliție în Slătinița, localitatea de domiciliu a bărbatului.

Mașina avea numere false de Belgia, iar tânărul care o condusese avea permisul de conducere suspendat după ce a fost prins conducând sub influența băuturilor.

Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și dus la sediul poliției pentru audieri. Cel mai probabil va fi dus în fața instanței cu propunere de arestare preventivă.

Oficial- tânărul era și băut și drogat

Azi-noapte, în cadrul acțiunilor preventive desfășurate, polițiștii Biroului Rutier au efectuat semnale regulamentare de oprire unui autoturism care circula pe raza municipiului, însă acesta nu s-a conformat.

A fost urmărit, depistat și oprit în cartierul Slătinița cu sprijinul unui echipaj din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale și condus la la sediul Poliției municipiului Bistrița. În urma verificărilor efectuate a reieșit faptul că tânărul care se afla la volan, de 20 de ani, din Bistrița avea permisul de conducere suspendat.

Totodată, autoturismul avea aplicate plăcuțe de înmatriculare emise de Belgia, deși figura ca fiind înmatriculat în România. A fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,28 mg/l alcool pur în aerul expirat. Rezultatul testării cu aparatul DrugTest a fost pozitiv în cazul substanței methamphetamină și a fost condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice.

Polițiștii Biroului Rutier continuă cercetările în cadrul dosarului penal întocmit, urmând a fi dispuse măsurile legale” transmite IPJ BN.

 

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: