25.1 C
Bistrița
miercuri, august 20, 2025

FOTO/VIDEO: Mai să răstoarne masa, încercându-și puterile la skanderbeg! Și fetele și-au demonstrat forța

Primele două concursuri ale zilei la Festivalul Usturoiului în Ținutul Contelui Dracula s-au încheiat în urmă cu puțin timp, în Pasul Tihuța, iar spiritele s-au încins la skanderbeg într-atât încât concurenții au fost pe punctul să răstoarne cu totul masa de concurs. Până și domnișoarele au insistat să-și demonstreze forța, smulgând urale și aplauze din partea bărbaților.

În prima dintre competiții, câțiva tineri mai musculoși din fire, și-au măsurat forțele în skanderbeg, iar după câteva runde – câștigător a ieșit Gheorghe Scot, care s-a și ales, din partea organizatorilor, cu bere din belșug. Atmosfera s-a încins în asemenea hal încât și domnișoarele au vrut să-și demonstreze puterile în fața bărbaților.

Cel de-al doilea concurs a stabilit cine este cel mai puternic bărbat în Ținutul Contelui Dracula – care merită, totodată, un costum de lux din partea Pasha Men’s Wear din Bistrița. După câteva probe de foc, Ionuț German s-a ales cu laurii victoriei, tot el urmând să-și aleagă ținuta preferată din magazinul Pasha Men’s Wear situat în Piața Unirii, nr. 5.

Am avut de trecut o primă probă de skanderbeg, în cea de-a doua probă a trebuit să împingem un butoi de bere spre vârful dealului, iar ultima probă – cea mai dulce și romantică a fost să încercăm s-o cucerim pe contesă… Se pare că am reușit să scot cel mai bun timp la butoiul cu bere și se pare că am impresionat-o și pe contesă, deși m-am înscris în concurs mai mult de distracție… Pur și simplu am privit-o, i-am privit chipul și m-a inspirat, iar cuvintele au venit de la sine…”, a povestit Ionuț German pentru Bistrițeanul.ro. Tânărul a admis că a venit cu iubita lui la festival tocmai din județul Mureș, comuna Vatava, satul Dumbrava: „Este o atmosferă super faină, cu siguranță venim și anul viitor!”, a promis tânărul.

[arve url=”https://youtu.be/pUQspaXiBuk” /]

Agitație multă s-a înregistrat și la corturile Shevalet, acolo unde copiii au fost provocați să picteze pe foi sau șevalete, să-și dea frâu liber imaginației și creativității jucându-se de-a culorile.

Vremea este minunată, ploaia a ocolit Pășunea Rusu în Pasul Tihuța, iar lumea continuă să sosească în valuri: la ceas de seară, copiii și tinerii pasionați de astronomie vor avea parte de Observații astronomice cu POV21.

Pentru cei mari urmează câteva concerte extraordinare: folk comedy cu Vasile Bancea, Sorin Borzoș și Claudiu Copaciu, S&A Band – Alexa Dragu și Silviu Murariu (pop dance), Iarba Fiarelor, Mad House și Paraziții.

Festivalul Usturoiului în Ținutul Contelui Dracula se află la a șasea ediție, fiind un proiect de promovare a potențialului turistic din zonă, organizat de „Turist în Bistrița-Năsăud”, în parteneriat cu Centrul Județean pentru Cultură BN, Consiliul Județean BN, Primăriile Prundu Bârgăului, Tiha Bârgăului și Bistrița Bârgăului, Produs în Bistrița-Năsăud și Produs de Cluj.

Sponsorii care susțin organizarea ediției din acest an sunt: Neumarkt, Bistrițan – bucate adevărate, Amicii Building, Îndemânarea Construct, Crama Harșian, RCB Electro, printcenter.ro, Farel, Teraplast, Frasinul, AquaSPAclub, EUROCNC, Salix Bistrița, Tourmont King, Crama Jelna, Hotel Metropolis, Roser House Hotel Boutique, Suzuki și Open Consult.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sergiana caută agent de vânzări în Bistrița, GB Instaplan angajează instalator, electrician, sudori

Sergiana caută un agent de vânzări în Bistrița-Năsăud, iar GB Instaplan angajează  instalator, electrician și muncitori necalificați în construcții. TeraSteel are nevoie de un stivuitorist priceput. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la RCB Electro, Rombis și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.