17.3 C
Bistrița
duminică, aprilie 19, 2026

FOTO/VIDEO- Un alt fel de 1 Mai: Sute de polițiști și jandarmi în stradă ca să vă oprească să mergeți la grătare!

Data de 1 Mai, într-o zi de vineri, e visul oricui! În mod normal, asta ar fi însemnat un weekend prelungit de libertate, grătare și distracție. Dar, fiind starea de urgență, astfel de activități sunt interzise. SUTE de polițiști și jandarmi, în stradă, pentru a vă opri de la a merge la grătare.

În mod normal, în această perioadă, românii s-ar fi bucurat de un weekend prelungit. Asta pentru că 1 Mai s-a nimerit într-o zi de vineri. Sute de oameni ai legii ar fi fost în stradă ca să asigure un climat liniștit și o călătorie în siguranță a celor ce plecau în mini-vacanță.

Și în acest an, în perioada 1 – 3 mai, sute de polițiști și jandarmi se află în trafic. Doar că principalul scop e de a-i opri pe pe cei ce și-ar lua o vacanță sau ar organiza grătare cu prietenii.

Situația de urgență provocată de pandemia de coronavirus interzice categoric astfel de activități.

„Astfel, în perioada 1-3 mai a.c.,186 de poliţişti vor acţiona, în medie, zilnic la nivel județean, cu peste 110 autospeciale, pentru menţinerea unui climat corespunzător de ordine şi siguranţă publică. Pentru prevenirea faptelor antisociale și intervenția la evenimente, în această perioadă, vor fi organizate 343 de patrule de siguranţă publică. De asemenea, pentru monitorizarea traficului rutier şi prevenirea accidentelor rutiere, în perioada menționată, 95 de poliţiştii de la rutieră, sprijiniţi de cei de la ordine publică, vor acționa în cele trei zile, și vor utiliza aparatele radar pentru a-i descuraja şi sancţiona pe cei care nu respectă regimul legal de viteză”, transmit reprezentanții IPJ BN.

În acest an de 1 Mai, în medie 100 de jandarmi sunt la datorie zilnic pentru a asigura un climat de ordine și siguranță publică în zona municipiul Bistrița, a orașului Năsăud, Beclean și a stațiunii Sîngeorz-Băi. Totodată, jandarmii montani patrulează pe traseele montane din aria de competență și, în mod special, în zonele de picnic frecventate de turiști. Efective mărite jandarmi vor fi angrenate și în misiunile de ordine publică în proximitatea locațiilor de carantinare pe raza județului, în acțiuni pentru monitorizarea prezenței persoanelor izolate la domiciliu, în echipe mixte cu polițiști și în patrule independente”, transmit reprezentanții Prefecturii Bistrița.

Nerespectarea Ordonanțelor Militare se sancționează cu amendă între 2.000 și 10.000 de lei. Iar cei ce părăsesc izolarea vor fi nu doar sancționați, ci și plasați obligatoriu în carantină, pentru 14 zile, pe cheltuiala lor.

[arve url=”https://youtu.be/hG5XeBV49g4″ /]

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari. 

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, florist, asistent generalist, electricieni

Casa EMA angajează instalator priceput și serios, STEWO Năsăud caută Facturist, Asistent manager, Controlor calitate și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil și Aquabis, dar și la GB Instaplan, Crama JELNA sau Transmixt. Oferta completă, mai jos:

FOTO: La Papetăria FOLDER, iepurașul găsește zeci de cadouri inspirate pentru copiii cuminți

Cadourile de Paște pe care iepurașul le aduce celor mici, ba chiar și celor mari, sunt...