18.1 C
Bistrița
joi, mai 21, 2026

GRAV accident în Măgura Ilvei. Un pieton a fost lovit de mașină

GRAV accident în Măgura Ilvei. Un pieton a fost accidentat de o mașină. A fost solicitat ajutorul elicopterului SMURD. Organismul bărbatului nu a răspuns manevrelor de resuscitare. Medicii au declarat decesul.

Un pieton a fost lovit de o mașină în localitatea Măgura Ilvei.

Spre locul accidentului au fost direcționate echipaje de prim ajutor SMURD, echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD, dar și elicopterul SMURD de la Baza Aeriană Jibou, care a aterizat în apropiere.

Paramedicii sîngeorzeni ajunși la locul indicat au găsit victima, un bărbat în vârstă de aproximativ 50 de ani în stop cardiorespirator și au început aplicarea protocolului de resuscitare.

Din păcate, în urma aplicării manevrelor, organismul bărbatului nu a răspuns acestora, astfel că echipajele medicale au fost nevoite să declare decesul la locul accidentului.

„Conform verificărilor efectuate de polițiști la fața locului, pe Drumul Județean 172D, în localitatea Măgura Ilvei, șoferul unei autoutilitare, în timp ce efectua manevra de mers înapoi, a accidentat un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Rodna, pe care nu l-a observat și care se afla în spatele autoutilitarei”, informează Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al IPJ BN.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările în acest caz continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând a fi stabilite toate împrejurările în care a avut loc evenimentul.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...