28.9 C
Bistrița
vineri, iulie 17, 2026

Încă un centru de bătrâni ”atacat” de COVID 19! Patru cazuri dintr-un șut!

Între ultimele cazuri pozitive de COVID 19, raportate la nivelul județului, patru sunt de la un centru de bătrâni. E vorba de un angajat și trei beneficiari.

La nivelul județului nostru s-au înregistrat, în ultimele 24 de ore, 11 noi cazuri pozitive de COVID 19.

Din nefericire, PATRU din cele 11 cazuri sunt la un centru de bătrâni.

Printre pacienții confirmați cu Coronavirus se află și patru persoane din cadrul unui Centru de asistență pentru vârstnici din județul Bistrița Năsăud (o infirmieră și trei beneficiari)” anunță reprezentanții Prefecturii Bistrița.

Se va face o anchetă epidemiologică pentru stabilirea tuturor contacților direcți.

Se pare că e vorba de Centrul de Bătrâni de la Maieru, administrat de Asociația Filantropia Ortodoxă.

Acesta este cel de-al doilea centru de bătrâni atacat de coronavirus.

Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află și un cadru medical și o persoană parte din personalul auxiliar ale unui Centru de asistență pentru vârstinici din județul Bistrița-Năsăud. Ambele au fost declarate vindecate.În urma anchetei epidemiologice, a fost dispusă testarea a 6 cadre medicale, contacți direcți, și toți beneficiarii centrului. Cele șase cadre medicale au avut rezultate negative, precum și toți beneficiarii centrului” explică DSP BN cu privire la primul Centru de Bătrâni.

În acest moment, în județul nostru există 80 de cazuri active.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.