0 C
Bistrița
joi, decembrie 18, 2025

INEDIT la Bistrița: Cina Comunitară! Bistrițenii invitați să ia masa pe Pietonalul Liviu Rebreanu, alături de prieteni, de Crăciun

Bistrițenii sunt invitați anul acesta să ia masa alături de prieteni și familie, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, în cadrul unui eveniment de-a dreptul inedit: cina comunitară. De-a lungul pietonalului va fi amenajat un șir de mese unite, unde bistrițenii vor putea să-și invite la cină prietenii. Aceștia vor putea să-și decoreze masa cum vor și să-și aducă de acasă ce preparate doresc.

Prezentat de primarul Gabriel Lazany încă din campania electorală, conceptul „cina comunitară” se transformă în realitate, anul acesta, de Crăciun. Evenimentul va avea loc în 28 decembrie, începând cu ora 17:00, pe Pietonalul Liviu Rebreanu.

Practic, pe pietonal va fi amenajat un șir de mese unite, unde bistrițenii își vor putea invita cunoscuții sau rudele la cină. Acestea vor putea fi rezervate, dar bistrițenii vor putea participa la eveniment, chiar dacă mesele vor fi epuizate, aducându-și masa de acasă și completând șirul de mese.

Cei prezenți vor putea să își amenajeze masa cum doresc și să pună pe ea ce bunătăți vor. La eveniment va fi prezent și primarul Gabriel Lazany, promotorul acestui concept.

„În 28 organizăm „cina comunitară”, pe pietonal. Este invitat fiecare locuitor al Bistriței. Ne punem la masă și fiecare își aduce de acasă ce vrea să mănânce. Va fi o masă lungă de-a lungul pietonalului, unde fiecare socializează și se simte bine”, a explicat primarul Gabriel Lazany, la Bistrițeanul Live.

Conceptul a fost pus în practică încă de anii trecuți și în Cluj-Napoca, „midnight snack” fiind organizat în cadrul zilelor orașului și susținut de Vodafone. La cina care adună anual mii de oameni a fost prezent inclusiv primarul Emil Boc.

Foto: Oameni din Cluj Facebook

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Ma faceti sa rad efectiv… Altceva ara daca era vara si se putea iesi la ” iarba verde „… sau daca se dadea o ” pomana a porcului ” gratis… ( pe banii contribuabililor ) … unde cu siguranta ca erau adusi cu autobuzele… in scop electoral , toti ” flamanzii ” din judetz …

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.

Noul Kodiaq Sportline 4×4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus

Noul Kodiaq Sportline 4x4, SUV-ul Škoda pregătit pentru drumurile din județ, este disponibil acum la MATEROM AUTOMOTIVE cu Clever Bonus de 3.000 €* și Garanție extinsă 4 ani.

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.