22.8 C
Bistrița
luni, iunie 22, 2026

Interes scăzut pentru autorecenzare: Puțin peste 20 la sută dintre bistrițeni și-au completat datele

A trecut o lună de când românii se pot autorecenza. Deși peste media națională, doar 21 la sută dintre bistrițeni și-au completat datele online. Mai e o lună…

Anul 2022 este anul recensământului populației din România, amânat cu doi ani de zile din cauza pandemiei de coronavirus.

Diferența față de recensământul din 2011 constă în posibilitatea românilor de a se autorecenza, pe o platformă online. Prin lege s-a acordat chiar și o zi liberă. Iar în fiecare oraș/comună există zone de asistență pentru autorecenzare.

Deși a trecut o lună de zile de când românii și-au putut completa datele, interesul este scăzut. La nivel național, doar 19 % dintre români și-au completat datele.

Județul nostru se situează peste media națională, dar nu cu mult. Doar 21,1 % dintre bistrițeni s-au autorecenzat.

Cei mai ”harnici” sunt cei din Chiuza- 52,2%, urmați de Cetate- 42% și Sînmihaiu de Câmpie – 39%.

Codași sunt Salva- 6,7 %, Târlișua – 8,3 % și Urmeniș – 8,6 %.

În mare parte sunt mulțumit, dar se poate și mai bine. Vreau să le spun primarilor că de acest recensământ depinde și ce se va face pe viitor. Să nu vină peste ceva vreme să spună: păi ce, numai atâția romi am eu în comună?? Se vor folosi datele furnizate LA ACEST recensământ. SUnt primării, dar nu dau nume, unde NU am văzut expuse nici măcar afișele noastre care le-am oferit. Deci unii își dau interesul, alții nu. Corturile sau locațiile pentru autorecenzarea asistată chiar prezintă interes și oamenii, mai ales în mediul rural, au nevoie de ajutor” a declarat Mircea Chira în cadrul unei ședințe de Colegiu Prefectural.

Autorecenzarea se mai poate face până în 15 mai 2022.

Despre CUM se face autorecenzarea, în materialul de mai jos:

De mâine vă puteți AUTORECENZA! Informațiile pas cu pas:

 

Sursă Foto- Ziar Obiectiv

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Are legatura cu competentele digitale extrem de putin dezvoltate ale romanilor si bistritenilor in special. Foarte multi cu telefoane scumpe dar mai mult decat sa pornesca Facebook nu stiu sa faca…

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...