22.8 C
Bistrița
luni, iunie 22, 2026

Ioan Turc (PNL):  Utilizarea „soluției pe bază de clor” e frecție la picior de lemn. Dezinfecția stradală, cu stropitoarea

Utilizarea „soluției pe bază de clor” pe străzile din Bistrița „e cam frecție la picior de lemn”, susține liderul PNL Bistrița-Năsăud, Ioan Turc. Acesta le reproșează autorităților că fac dezinfecție stradală „cu stropitoarea”… 

Dezinfecția stradală se face la Bistrița cu stropitoarea. Rezultatul este un consum mare de apă, cu eficiență minimă, dar preț ridicat. Dacă mașinile ar fi fost dotate cu atomizoare, presiunea crescută a apei ar fi asigurat, cel puțin, o curățare bună a carosabilului”, avertizează Ioan Turc, liderul PNL Bistrița-Năsăud.

Liberalul se întreabă, pe de altă parte, în ce măsură ajută folosirea pe străzi și trotuare a unor biocide pe bază de clor. Ioan Turc amintește că Organizația Mondială a Sănătâții a recomandat doar uzul detergenților. Și asta pentru că s-au luat în calcul costurile, creșterea poluării citadine, dar și lipsa dovezilor că hipocloritul de sodiu ar acționa ca virucid.

Mai direct, utilizarea la Bistrița a «soluției pe bază de clor» e cam frecție la picior de lemn, mai puțin pentru profitul firmei prestatoare. Prin urmare, le recomand celor de la Supercom să folosească apă, detergent și perii mecanice”, mai spune Ioan Turc.

La Bistrița se anunțase începerea dezinfecției pe scările de bloc. Dar, după informarea inițială că zona Subcetate a fost punctul de pornire, nimeni nu a mai comunicat un program al operațiunii – mai precizează Ioan Turc.

Liderul liberal atrage atenția că, spre deosebire de cetățenii altor orașe, bistrițenii nu știu când și unde se intervine cu dezinfecția. Iar acest fapt le îngreunează și mai mult ieșirea pe propria răspundere din scara blocului sau revenirea la domiciliu după o tură la farmacie ori magazin.

Am cere deja prea mult să ni se spună și compoziția dezinfectantului utilizat, cum se proceda la acțiunile uzuale de deratizare și dezinsecție, pentru ca locatarii să nu riște anumite alergii. Dacă ar fi avut un real acces la informații, presa locală ar fi putut oferi detalii esențiale, cu străzile și blocurile dezinfectate zilnic. Dar nu a mai revenit nimeni pe subiect pentru că factorii de decizie tac asurzitor”, conchide Ioan Turc.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...