3.9 C
Bistrița
marți, decembrie 2, 2025

Le-a ars casa al doilea an consecutiv! De această dată, s-ar vorbi de ”o mână criminală”

La finele anului trecut, o casă din Nimigea de Jos ardea ca o torță. Lumea s-a mobilizat și au ajutat familia cu reconstruirea casei. La începutul acestei săptămâni, casa a ars din nou. De această dată, s-ar vorbi de ”o mână criminală”.

În octombrie 2019, o casă din Nimigea de Jos a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a făcut scrum aproape întreaga casă, dar din fericire, nu s-au înregistrat victime omenești.

La vremea respectivă, comunitatea din Nimigea s-a unit, a pus mână de la mână și au ajutat familia. S-a reconstruit căsuța, rămânând să fie doar tencuită pe dinafară.

Cauza incendiului s-a stabilit ca fiind o sobă cu horn necurățat.

”Fericirea” nu a ținut însă mult. La începutul acestei săptămâni, un apel la 112 anunța un incendiu în Nimigea de Jos. Focul se manifesta generalizat, și, în ciuda eforturilor pompierilor, casa a ars în proporție de 90 la sută.

De această dată, conform fișei întocmite de reprezentanții ISU BN, focul ar fi putut să fie pus intenționat.

 

Se vorbește, în sat, că ar fi vorba de ceva certuri, pe proprietate. Că sunt o familie mai numeroasă, și mai mulți ar fi dorit casa respectivă. Când a fost incendiu, în casă locuiau cei doi bătrânei- părinții, și unul din fiii lor, cu nora. Au fost și cei de la poliție, de la criminalistică, și fac cercetări. Vom vedea ce vor descoperi ei. Dar așa scrie și pe fișa de la pompieri, că ar fi fost pus focul. Urmesză să se vadă. Încă nu e nimic oficial” a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, primarul comunei Nimigea, Mircea Gavrilă Runcan.

Polițiștii, ca de fiecare dată, au deschis dosar penal și fac cercetări pentru a afla exact ce s-a întâmplat. Și dacă există sau nu o ”mână criminală”.

În noaptea de 5/6 iulie a.c., în jurul orei 02.30, la locuința unui bărbat de 71 de ani, din Nimigea de Jos, a izbucnit un incendiu, în urma căruia imobilul a ars în proporție de 90% (prejudiciul fiind estimat la aproximativ 40.000 de lei). Polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud au deschis un dosar penal în cadrul căruia efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere, urmând a fi stabilite cu exactitate cauza și împrejurările în care a avut loc evenimentul” a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, purtătoarea de cuvânt a IPJ BN, Crina Sîrb.

 

Foto- ISU BN, Mesager24, Facebook Suraj Simon

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.

Primul tonomat de flori a ajuns în Bistrița, pe Decebal, la Florăria PARADISE Younique Boutique

Gestul de a oferi un buchet superb de flori nu mai depinde de ora la care se închid florăriile! Pentru că Bistrița are, în sfârșit, un tonomat de flori! Dacă ai de ajuns la o aniversare sau vrei să dăruiești un buchet surpriză – ai la dispoziție, de acum, un floromat modern și simplu de folosit, chiar în fața florăriei Paradise Younique Boutique, de pe Bulevardul Decebal din Bistrița!

BISTRIȚA INSPIRĂ, în 6 decembrie, la Palatul Culturii! Invitații CADOU pentru cititorii Bistrițeanul.ro

În 6 decembrie 2025, de la ora 17.00, la Palatul Culturii vă oferim în dar prima ediție pilot a unor conferințe intitulate Bistrița Inspiră: o poveste în care devenim conștienți că Bistrița generează lumină, idei și energie creativă.