17.7 C
Bistrița
luni, mai 18, 2026

ONG „Meteo.BN” – Val de căldură istoric în județul Bistrița-Năsăud! Unde s-a înregistrat ieri o valoare extremă

Potrivit lui Mihai Bălan de la ONG „Meteo.BN”, ieri, la Năsăud, la ora 16:20, s-au înregistrat 38.2°C, o valoare extremă pentru județul nostru. Mâine aşteptăm apogeul valului de căldură:

Val de căldură istoric în județul Bistrița-Năsăud! La Năsăud, la ora 16:20, s-au înregistrat 38.2°C, o valoare extremă pentru județul nostru. Dacă e să facem o comparație, maxima absolută de când se fac măsurători meteorologice la Bistrița, este 38.0°C.

Să nu uităm, județul nostru este un județ verde, cu o mare parte a sa la altitudini deluroase sau montane, cu zone de podiș. Sunt valori extreme pentru un asemenea areal„, explică Mihai Bălan.

Dacă sâmbătă am avut 11 localități cu valori peste 35°C (valoarea etalon pentru caniculă), ieri, în nu mai puțin de 17 localități monitorizate cu stații meteo s-a depăşit această valoare.

Urmărim, în continuare Bistrița, unde avem date istorice, ieri au fost 35.9°C, dar zilele viitoare va fi, clar, mai cald.

Lunca Ilvei și subliniez de fiecare dată polul frigului de la noi, a înregistrat 34.4°C, la doar 0.6°C de pragul de caniculă, într-o zonă depresionară înconjurată de munți și de păduri de conifere.

Marți așteptăm apogeul valului de căldură, zi în care estimăm valori cu până la 1.5°C peste ce am avut ieri”, mai spune acesta.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. „judet verde” – buna asta, dupa ce au defrisat mii de hectare de padure fara ca nimeni sa puna vreo intrebare. La colibita la fel, candva verde, acum au aparut blocuri. Cand drac o sa constientizati ca acele paduri au un rol important in existenta noastra…?!?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos: