5.3 C
Bistrița
sâmbătă, noiembrie 15, 2025

Pensionar săltat de mascați și plasat în arest la Bistrița: Făcea contrabandă cu țigări și alcool!

Mascații au descins la locuința unui pensionar. Acesta a fost luat pe sus și plasat în arestul poliției bistrițene. Bărbatul e cercetat într-un dosar de contrabandă cu țigări și alcool.

Ieri, mascații bistrițeni au descins la locuința unui pensionar din județul Cluj. Acțiunea a avut loc în cadrul unui dosar de contrabandă cu țigări și alcool.

În timp ce oamenii legii cotrobăiau casa și autoturismele bărbatului, o altă mașină a fost abandonată în fața imobilului acestuia, șoferul luând-o la goană. În mașina cu pricina s-au descoperit peste 1.000 litri e alcool.

Clujeanul a fost plasat în arestul IPJ BN și azi va fi dus în fața instanței de judecată din Beclean.

La data de 8 noiembrie a.c., în cadrul cercetărilor efectuate într-un dosar penal de contrabandă, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au descins la locuința unui bărbat, de 65 de ani, din Cuzdrioara, județul Cluj, bănuit de contrabandă cu țigarete și alcool.

În urma percheziției

  • în interiorul a 4 autoturisme și o autoutilitară ce aparțin bărbatului de 65 de ani, au fost descoperite și ridicate în vederea continuării cercetărilor:
    • 97.360 de țigarete fără timbre sau banderole fiscale românești.
  • în interiorul imobilului a fost descoperită cantitatea de
    • 208 litri băuturi spirtoase și lichid incolor cu miros specific de alcool, deținută în afara antrepozitului fiscal.

Totodată, pe parcursul activităților investigative desfășurate ieri, în apropierea locuinței, polițiștii au observat un autoturism condus de un bărbat. În momentul în care acesta a văzut polițiștii, a fugit, abandonând autoturismul. În interiorul acestuia, polițiștii au mai descoperit cantitatea de 1040 litri alcool etilic ambalat în sticle din plastic, deținută în afara antrepozitului fiscal.

Bărbatul de 65 de ani a fost condus la sediul Poliției. În urma audierilor a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore. În prezent, acesta se află în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud. Urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.

Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracțiunilor de contrabandă, faptă prevăzută și pedepsită de Legea 86/2006 privind Codul vamal al României.

La activități au participat și polițiști criminaliști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud” transmit reprezentanții IPJ BN.

 

 

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos:

Profesioniștii de la WAXUS Imobiliare sunt alături de tine, de la prima idee de a-ți cumpăra un imobil, până devine proprietatea ta

WAXUS Imobiliare a ajuns și la Bistrița. Cu o experiență de câțiva ani în piața imobiliară,...