16.2 C
Bistrița
sâmbătă, august 1, 2026

Primăria Bistrița are 100.000 de metri cubi de pavaj amestecat cu…pământ! Cum vrea să recupereze pavajul:

În urma implementării proiectelor Axei de Transport Gării-Năsăudului și a Liniei Verzi, Primăria Bistrița s-a pricopsit cu 100.000 de metri cubi de pavaj care încă mai poate fi folosit. Problema este că acesta a fost scos cu buldozerul, cu tot cu pământ, iar acum trebuie forță de muncă serioasă pentru sortare și paletizare pentru refolosire.

Prezent la Bistrițeanul Live, primarul Gabriel Lazany a vorbit și despre pavajul rămas în urma implementării proiectelor Axa de Transport Gării-Năsăudului și Linia Verde, care au presupus și schimbarea pavajului.

Potrivit acestuia, autoritățile locale au dat dispoziție ca pavajul să fie scos cu buldozerul, cu tot cu pământ, astfel că, Primăria Bistrița s-a pricopsit cu 100.000 de metri cubi de pavaj amestecat cu pământ.

„Zeci de mii de metri pătrați de pavaj bun s-a scos de pe străzile unde a fost înlocuit. Dintr-un anumit motiv, s-a dat dispoziție nu să se recupereze și să fie paletizat, ci să se bage buldozerul în el și scos cu tot cu pământ și dus în bază la constructor. Constructorul are 100.000 de metri cubi de pământ amenstecat cu pavaj și ne spune să-l luăm și să-l sortăm”, a explicat edilul, la Bistrițeanul Live.

Gabriel Lazany a mai spus că momentan se caută o locație pentru depozitarea acestui pavaj amestecat cu pământ. Cei care se vor ocupa de sortarea pavajului vor fi, cel mai probabil, cei care sunt obligați la muncă în folosul comunității.

Emisiunea la care a fost prezent Gabriel Lazany o puteți urmări mai jos:

Foto: Arhivă

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

4 COMENTARII

  1. A. Si io o intrebare. Scoate l la licitatie, si sa il ia cine vrea de acolo. Direct. Se verifica metru patrat si gata. Crezi ca o sa vina porumbeii sa munceasca? Sau poti sa ii pui, care nu vine, taiat ajutorul social. Tii minte cind mergeam la practica agricola? Ia cere scolilor pe rind sa vina sa faca munca voluntara, sa vada cum se fac banii. Sau platiti la metru patrat sortat. Elevul pt un ban cinstit vine. Vor invata ca banu din munca se cistiga. Asa vor veni si ceilalti. Sigur daca vor sti ca daca nu invata acolo vor ajunge, vor invata pe rupte

  2. Cred ca v-ati prins ca acest ” moloz… ” ( pardon … pavaj ) facea cu ochiul si era deja ” destinat „… unor smecheri, unde sa fie transportat …

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos:

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...