16.4 C
Bistrița
joi, septembrie 18, 2025

Primarul din Parva, revoltat că părinții trebuie să suporte naveta copiilor la școală: „Suma de 400 de lei pentru un elev este prea mare”

Ioan Strugari, primarul comunei Parva, atrage atenția că în contextul în care naveta elevilor la școală nu va fi decontată, mulți părinți din localitate care au copii la liceele din Năsăud sau Bistrița nu își vor putea permite să plătească transportul. Transportul lunar pentru un singur elev costă în jur de 400 de lei.

Momentan, naveta elevilor nu poate fi decontată, întrucât face obiectul unei legi privind transportul nereglementat. Guvernanții pregătesc o ordonanță de urgență care să rezolve această problemă, însă până atunci, părinții trebuie să plătească din propriul buzunar transportul copiilor la școală.

Acest lucru l-a revoltat pe Ioan Strugari, primarul comunei Parva, care a sesizat Ministerul Educației și Cercetării, precum și Instituția Prefectului și Inspectoratul Școlar Județean, despre imposibilitatea unor părinți de a suporta naveta.

„Având în vedere că localitatea Parva are aproximativ 100 de elevi în această situație, sperăm în rezolvarea acestei probleme. În cazul în care nu se va găsi o soluție legală de susținere din partea statului a unei cote părți din acest abonament (n.r. de transport) elevii vor fi nevoiți ca începând de luni 01.03.2020 să nu mai participe la cursuri, lucru pe care nimeni nu-l dorește. Suma de 400 de lei pentru un elev este prea mare, mai ales pentru familiile care au mai mulți copii”, a transmis Ioan Strugari pe Facebook.

Firma de transport Transmixt a anunțat că începând de luni abonamentele gratuite ale elevilor nu mai sunt valabile. Mai multe detalii AICI.

FOTO: scoala.xyz

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Compania INST – NISTOR SRL Bistrița face angajări: Se caută și colaboratori pentru construcții civile și instalații

Compania INST – NISTOR SRL Bistrița caută pentru angajare ingineri și elecricieni, dar și colaboratori serioși în construcții și instalații. Ce posturi vacanțe sunt disponibile:

October Nostalgia Experience – un weekend numai pentru adulți cu nostalgia vremurilor bune, la Panoramic Colibița

Deja v-ați învățat ca cei de la Panoramic Colibița să vină cu tot felul de idei...

Crama Veche caută Ajutor Bucătar și Pizzer. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud

Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer, iar Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric, Lăcătuș mecanic, vopsitor și muncitor necalificat. NOI locuri de muncă în Bistrița la Grand Hotel COROANA, dar și în Năsăud, la STEWO Plast. Oferta completă, mai jos: