-0.4 C
Bistrița
vineri, ianuarie 23, 2026

Primarul Ioan Turc își răsplătește consilierii personali și cu bani din proiectele europene

Edilul Bistriței are patru consilieri personali. Pe lângă salariul care vine odată cu această funcție, aceștia mai pot beneficia de „bonusuri”. Iar Turc își răsplătește consilierii cu bani și din proiectele europene.

Primarul Bistriței, Ioan Turc, are patru consilieri personali, care îl ajută în „cârmuirea” orașului.

E vorba de Adelina Cozma, Raul Ciprian Neamți, Florin Aluaș și domnișoara Mica Oprea.

EXCLUSIV: Mutare surpriză în echipa lui Turc! Cel mai performant funcționar din județ îi ia locul fostului primar Moldovan

Aceștia au salariul aferent, care vine odată cu funcția, salariu plătit din banii publici.

Totuși, primarul își poate răsplăti consilierii personali cu bonusuri la salariu, bonusuri ce pot ajunge și până la 50 la sută din valoarea salariului. E vorba de bonusuri oferite în urma implicării acestora în diferite proiecte derulate la nivelul orașului.

Bistrițeanul.ro a solicitat municipalității o statistică cu privire la consilierii personali ai primarului care primesc bonificații.

Așa am aflat că din cei PATRU, doar UNUL ar fi primit bani în plus la salariu, în ultimele luni.

Proiectul „pistelor de biciclete” ne este CLAR tuturor.

În ce privește celelalte două proiecte la care a lucrat consilierul, unul s-a desfășurat exclusiv în luna iunie:

ZERO CARBON CITIES

Celălalt proiect, ACTIVE CITIZENS, va dura însă până în luna august 2022.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Interesant de știut ce a făcut pentru acei bani.
    Eu cred ca nimic iar lăcustă de la fonduri este iar în gratii pentru ca ii canta în struna.
    De știut și domnișoară acea bătrână cu pensie și salariu ce a făcut asa notabil pentru județ, cu ce naiva s a remarcat?
    Nu mai bine s ar ocupa de nepoți?
    Primarul asta e rău cu capu în loc sa și ia un consilier bun, bun sa l ajute nu 4 sa l perie.
    Ne ai dezamăgit rău de tot.
    Mai sunt 3 ani.
    N ai învățat nimic de la primarii buni cu care te lăudau.
    Peste 3 ani votam Mica iar tu consilier personal.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: