0.6 C
Bistrița
marți, decembrie 23, 2025

FOTO: Cum ajungi la Antenă pe Dealul Târgului? Profesorii și elevii Colegiului „Liviu Rebreanu” au marcat traseul, în cadrul unui proiect Erasmus+

De câte ori v-ați dorit să vizitați ruinele fostei cetăți din Bistrița, fără să știți exact cum se ajunge acolo? De câte ori ați admirat uriașa antenă de pe Dealul Târgului și v-ați dorit să ajungeți acolo fără să știți cum? Ei bine, în cadrul proiectului Challenge to a Healthy Life, profesorii și elevii Colegiului „Liviu Rebreanu” sar în ajutorul curioșilor: Au realizat o hartă a traseului de doar 8,3 kilometri. Este o drumeție plină de surprize…

Grație proiectului Challenge to a Healthy Life, bistrițenii s-au ales cu un traseu bine documentat care îi duce până lângă antena de pe Dealul Târgului. 

Traseul începe din parcarea magazinului Penny, de pe centură, la intersecția cu strada Subcetate și este marcat.

Din loc în loc sunt câteva plăcuțe pe care bistrițenii le pot consulta. Pe pagina proiectului Challenge to a Healthy Life există chiar o pagină dedicată acestui traseu.

Profesorii și elevii de la Colegiul „Liviu Rebreanu” l-au botezat „La Antenă”

Traseul este marcat pe hartă. Am amplasat și fizic, în teren, puncte de informare cu coduri QR care duc spre pagina traseului.

Am completat totul cu diverse informații legate de comportamentul pe traseu, de modul în care trebuie să fie echipat un turist. Am identificat și câteva obiective turistice care pot fi admirate din diferite puncte ale traseului”, a explicat profesorul de informatică Silviu Candale, pentru Bistrițeanul.ro.

Este un loc din care se vedea tare frumos orașul de sus. Ne plăcea să ghicim cât mai multe clădiri pe care le cunoaștem aici, privite de jos, și care se văd impresionant de sus, de pe deal… Mai este o zonă de unde se văd dealurile de est. Sunt și ruinele fostei cetăți a Bistriței.

Am marcat și cel mai înalt punct al dealului. Ne-am gândit să fie ceva util și pentru locuitorii din oraș.

Chiar credem că în Școala Altfel sau în Săptămâna Verde, se pot face activități interesante cu copiii. Noi, cel puțin, vom planifica din nou câteva excursii acolo”, a completat prof. Silviu Candale. 

FOTO: Ediție specială MasterChef, la Colegiul „Liviu Rebreanu”, într-un proiect Erasmus+

ARTICOLE SIMILARE

5 COMENTARII

  1. Acel loc unde se gaseste antena se numeste PE BURIS sasi spun ca de sub biserica de laga primarie si pana sub antena este un tunel .vreau un raspuns daca este adevarat. Multumesc mult pentru raspuns.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița, Beclean, Năsăud: Se caută instalatori, electricieni, asistent șef șantier, economist, psiholog

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. IPROEB angajează operatori cabluri electrice, iar Aquabis caută încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! Lista completă, mai jos:  

FOTO: A-nceput Târgul de Nunți ”Magia Nunților”! Aveți șansa să vă câștigați rochia de mireasă și costumul de mire!

Sute de rochii de mireasă, costume elegante, parfumuri, decoruri, bunătăți de pus pe masă, invitații de...

Se fac angajări la IPROEB, Aquabis și Arcsim Construct! NOI locuri de muncă, în Bistrița, Năsăud și Beclean

IPROEB angajează operatori cabluri electrice, Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Restaurant ARENA by Casa EMA, ARCSIM Construct, Fan Courier sau Crama Jelna.