3.1 C
Bistrița
duminică, noiembrie 23, 2025

Tânăr de 22 ani din Bistrița, beat la volan, fără RCA și ITP. Ce au mai descoperit polițiștii

Un tânăr de 22 de ani din Bistrița își va petrece Revelionul în arestul IPJ BN. Polițiștii l-au reținut ieri pentru conducere fără drept, consum de alcool, ITP expirat. Ce alte nereguli au descoperit polițiștii: 

Polițiștii Biroului Rutier au încercat să oprească ieri, în jurul orei 21:00, un autoturism care se deplasa pe strada Valea Ghinzii. Întrucât conducătorul autoturismului nu s-a conformat, continuându-și deplasarea pe raza municipiului Bistrița, acesta a fost urmărit, interceptat și oprit în trafic.

La volanul autoturismului a fost identificat un tânăr de 22 de ani din Bistrița.

În urma verificărilor, polițiștii au constatat că tânărul are suspendat dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice.

Tânărul a fost testat cu aparatul din dotare rezultând valoarea de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice.

Totodată șoferul a fost sancționat contravențional cu suma de 3300 de lei pentru neoprire la semnal, conducere agresivă, depășire pe marcaj continuu, I.T.P. expirat. Pentru lipsa asigurării de răspundere civilă obligatorie a fost sancționat cu suma de 2000 de lei.

În prezent, conducătorul auto se află în arestul IPJ Bistrița-Năsăud. El urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița, în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Eleganță, tehnologie și economie Noua Škoda Octavia cu tehnologie mild-hybrid, acum cu Clever Bonus

MATEROM AUTOMOTIVE îți oferă una dintre cele mai avantajoase oferte ale anului: Octavia mHEV, modelul Škoda preferat al șoferilor din România, beneficiază acum de un Clever Bonus de 3.200 EUR (TVA inclus).

Restaurant Giulia lansează GASTROLINE – noul standard în catering premium

După ce și-au consolidat reputația și i-au cucerit pe bistrițeni cu evenimente memorabile, organizate ireproșabil în...

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos: