13 C
Bistrița
duminică, mai 3, 2026

Riscă închisoarea, după ce a terorizat trei luni o tânără. Totul s-a întâmplat cu ajutorul telefonului

Un bărbat riscă închisoarea după ce a terorizat timp de trei luni o tânără. Acesta se folosea de telefonul mobil pentru a băga spaima în femeie. Sătulă, tânăra a mers la poliție și a reclamat cele întâmplate.

Un bărbat a fost trimis în judecată chiar în prima lună a lui 2019, după ce acum aproape doi ani a terorizat o tânără preț de trei luni, cu ajutorul telefonului mobil.

Potrivit procurorilor, P. Valentin Gabriel este trimis în judecată pentru hărțuire, după ce în perioada 9 martie 2017 – 25 mai 2017, în mod repetat, a apelat-o telefonic pe femeie și i-a transmis diverse mesaje telefonice, „care, prin frecvență și conținut, i-au produs acesteia o stare de temere”.

Din 2014, odată cu noul Cod Penal, hărțuirea este infracțiune și poate fi pedepsită cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă. Pentru hărțuirea prin telefon sau internet pedeapsa este mai blândă, de la o lună la 3 luni sau o amendă penală.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...

Clinica ALTEO Bistrița: De la Reumatologie și Chirurgie Generală până la Cardiologie și Medicină Dentară

Cu o istorie de peste 30 de ani, Clinica ALTEO Bistrița este prima instituție medicală privată...

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos: