15 C
Bistrița
sâmbătă, mai 23, 2026

Robert Sighiartău : Cetățenii de pe Valea Someșului și Sălăuței își vor putea înmatricula mașinile la Năsăud

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat ieri că ministerul va deschide 26 de sedii secundare ale Serviciului de Înmatriculări Auto în orașe care nu sunt reședințe de județ.

Cele 26 de sedii secundare vor permite cetățenilor să nu mai meargă în orașul – capitală de județ pentru a depune documentele necesare înmatriculării. Tot de aici vor putea fi ridicate plăcuțele de înmatriculare.

De remarcat că aceste 26 de noi sedii secundare vor lucra marțea și joia, potrivit anunțului lui Vela.

Cele 26 de sedii secundare vor funcționa în următoarele orașe: Năsăud (Bistrița-Năsăud), Sebiș (Arad), Câmpulung Muscel (Argeș), Onești (Bacău), Dorohoi (Botoșani), Făgăraș (Brașov), Caransebeș (Caraș-Severin), Câmpia Turzii (Cluj), Medgidia (Constanța), Tecuci (Galați), Toplița (Harghita), Petroșani (Hunedoara), Urziceni (Ialomița), Pașcani (Iași), Bragadiru (Ilfov), Sighetu Marmației (Maramureș), Reghin (Mureș), Roman (Neamț), Caracal (Olt), Câmpina (Prahova), Mediaș (Sibiu), Câmpulung Moldovenesc (Suceava), Lugoj (Timiș), Măcin (Tulcea), Bârlad (Vaslui) și Drăgășani (Vâlcea).

Această măsură reprezintă încă un pas important al MAI pentru dezvoltarea serviciului public, oferind cetăţenilor care solicită derularea de operaţiuni pe linie de înmatriculare auto să aleagă între sediul aflat în municipiul reşedinţă de judeţ sau sediul secundar, ceea ce va conduce la diminuarea distanţelor parcurse în vederea soluţionării diferitelor operaţiuni, dar şi la reducerea aglomeraţiei”, a declarat Marcel Vela.

(Articol electoral comandat de Partidul Național Liberal – Filiala Bistrița-Năsăud, executat de Agenția 215 – portal Bistrițeanul.ro, CUI mandatar financiar: 21200012)

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...