4.5 C
Bistrița
marți, decembrie 2, 2025

VIDEO: Stagiune de dans contemporan, la Bistrița! Primul spectacol – LIFT, de Fehér Ferenc

Titlul spectacolului, precum și coregrafia, ne aruncă, ca spectatori, într-o rețea de asocieri, de la lumea uniformizată a oamenilor de afaceri la spații mici și sufocante, de la stări neutre la epuizare și tensiune” – remarca Anikó Varga despre spectacolul de dans contemporan LIFT.

Stagiunea de dans contemporan debutează în forță la Palatul Culturii din Bistrița pe 26 martie, de la ora 19.00. Aici avem ocazia să urmărim primul spectacol invitat – LIFT în coregrafia și muzica lui Ferenc Fehér.

Spectacolele de dans contemporan continuă pe 8 mai, cu „Nihil sine Deo” (Contemporary Creative Dreamers, București). În 26 iunie, la Bistrița avem ocazia să urmărim și spectacolul „Omen” (Linotip, București).

Fiecare spectacol al stagiunii include și un atelier de dans pentru tinerii din Bistrița.

Cei trei performeri sunt limitați de un spațiu de 2x2m, nu pot ieși, nu pot cădea din rol – și reușesc acest lucru incredibil de bine. Mi-a amintit de micile spații cotidiene în care trăim, apartamentele minuscule și sufocante. Este ca atunci când privești din fereastră la vecinul tău și poți vedea întreaga lui viață desfășurându-se acolo”, sublinia Szerda Zsófi, referindu-se la LIFT.

Performeri: Deák Zoltán, Szekrényes László, Veres Nagy Attila

Producția: M STUDIO

Bilete pot fi cumpărate online de AICI.

Elevii, studenții și pensionarii pot achiziționa bilete cu 50% reducere numai de la Casa de Bilete a Palatului Culturii.

Organizatori: Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița și Primaria Municipiului Bistrița

Responsabil Stagiunea de Dans: Bianca Bor

Despre spectacolul LIFT

Liftul este un spațiu îngust în care oamenii urcă și coboară, fără a intra în contact unii cu alții. Liftul este mereu în mișcare. Dar dacă, dintr-o dată, rămâne blocat pe drum, se poate întâmpla orice.

Produs în 2018, spectacolul a fost prezentat în peste 20 de festivaluri naționale și internaționale. A cucerit Premiul pentru cea mai bună regie (Alef International Theatre Festival / Iran, Tabriz), Premiul special al directorului artistic al festivalului – Pro-Contra International Theatre Festival (Polonia, Szczecin) și Premiul pentru cel mai bun spectacol la Blanc’Art Theatre Festival (Maroc, Casablanca).

A fost distins cu

  • Premiul pentru cea mai bună regie și Prremiul pentru cea mai bună scenografie (Blanc’Art Theatre Festival / Maroc, Casablanca).

Premiul pentru cel mai bun interpret – László Szekrényes – Theatre Olympics Hungary & XXV. International Contemporary Festival (Ungaria, Veszprém)

Despre regizor

Fehér Ferenc este o figură importantă în lumea teatrului-dans maghiar. Spectacolele sale sunt apreciate în Insulele Canare, China, Venezuela, Mexic, SUA, Panama. Estetica sa inconfundabilă provine dintr-o combinație de dans freestyle, mișcări inspirate din artele marțiale și o abordare corporală animalică. Din 2013, este un coregraf recurent la M Studio.

Despre M Studio

M Studio a fost înființat în 2005 în Sfântu Gheorghe, România, de tineri actori și dansatori, funcționând inițial ca o platformă în căutarea noilor forme de expresie și posibilități în arta mișcării.

Încă de la fondare, misiunea principală a companiei a fost promovarea acestui gen în regiune, pentru a angaja, inspira, distra și provoca publicul printr-un repertoriu în continuă reînnoire și un limbaj teatral unic.

Stilul trupei este adesea descris ca fiind la granița dintre dansul contemporan, teatrul de mișcare și teatrul fizic, creând astfel o estetică de fuziune.

Spectacolele M Studio sunt foarte apreciate la festivalurile internaționale de dans și teatru. Pe lângă festivalurile din România, M Studio fiind invitat în ultimii șase ani să participle la festivaluri în Ungaria, Bulgaria, Croația, Germania, Serbia, Slovacia, Polonia, Iran, Republica Dominicană, Portugalia, Grecia, Maroc, Armenia, Lituania și Egipt.

Foto deschidere @ M Studio

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.

Primul tonomat de flori a ajuns în Bistrița, pe Decebal, la Florăria PARADISE Younique Boutique

Gestul de a oferi un buchet superb de flori nu mai depinde de ora la care se închid florăriile! Pentru că Bistrița are, în sfârșit, un tonomat de flori! Dacă ai de ajuns la o aniversare sau vrei să dăruiești un buchet surpriză – ai la dispoziție, de acum, un floromat modern și simplu de folosit, chiar în fața florăriei Paradise Younique Boutique, de pe Bulevardul Decebal din Bistrița!