4.1 C
Bistrița
duminică, decembrie 7, 2025

Stațiunea Colibița se pregătește să adopte și Tihuța. Ce proiecte se pregătesc pentru această zonă:

Colibița și Tihuța ar putea deveni un tot unitar până la finalul acestui an. Autoritățile județene au început demersuri pentru a transforma stațiunea Colibița în Colibița – Tihuța. În zonă se pregătește un domeniu schiabil și un parc de distracții.

Autoritățile județene nu se mulțumesc cu stațiunea Colibița, ci își doresc una gigant, care să lege Tihuța de Colibița.

În acest sens au fost făcute deja demersuri, iar președintele Consiliului Județean Radu Moldovan speră ca la jumătatea lunii octombrie, documentele necesare transformării stațiunii Colibița în stațiune de interes național Tihuța – Colibița să fie depuse la Ministerul Turismului.

Într-o emisiune la postul local As Tv, Radu Moldovan a precizat că nu s-a renunțat nici la ideea unui domeniu schiabil. Până în 20 septembrie urmează să fie pregătită și trimisă la Ministerul Turismului și documentația pentru o pârtie de schi ce ar urma să fie amenajată la Colibița. Se pare că acest proiect este prins în master-planul ministerului.

Nu este ignorată nici zona Tihuța, unde se dorește amenajarea unui parc de distracții, care să-l aibă în centru pe Dracula.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...