15 C
Bistrița
luni, septembrie 15, 2025

Târgul Facultăților – mâine, la Muzeul Județean!

Zeci de facultăți de top din România își prezintă mâine, la Bistrița, oferta educațională: Târgul Facultăților, organizat pentru prima oară la Muzeul Județean din Bistrița va reuni zeci de instituții de învățământ superior de stat și particulare.

Vineri, 10 mai 2019, de la ora 10:00, Muzeul Județean Bistrița – Năsăud va fi locul de întâlnire pentru toți elevii din județ interesați de oferta educațională a facultăților din țară, dar și de oportunitățile de dezvoltare personală.

Aflat în acest an la prima ediție, Târgul Facultăților 2019 este organizat la inițiativa elevilor reprezentanți ai Consiliului Județean al Tinerilor și Consiliului Școlar al Elevilor din Colegiul Național „Andrei Mureșanu”, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud și Centrul Județean de Excelență Bistrița-Năsăud, în colaborare cu Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud.

Deschiderea oficială a Târgului Facultăților 2019 este programată pentru ora 10:00, aici urmând să fie prezente facultăți de top din învățământul superior din România.

Pe parcursul zilei de vineri, în intervalul orar 10-17, expozanți din douăzeci de facultăți, de stat și private, își vor prezenta ofertele educaționale și vor răspunde întrebărilor despre studiul în instituțiile de învățămînt superior pe care le reprezintă, oferind informații referitoare la programele de licență și master.

Printre universitățile care au răspuns afirmativ invitației adresată de organizatori se numără: Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca, Universitatea de Arte din Târgu-Mureș, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia, Universitatea Dimitrie Cantemir – Facultatea de Drept, Cluj-Napoca, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca și Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași.

Vizitatorii Târgului Facultăților 2019 vor avea posibilitatea de a participa la prezentările realizate în cadrul workshop-urilor organizate cu acest prilej, unde vor putea discuta pe marginea oportunităților de carieră cu specialiști în domenii diverse.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama Veche caută Ajutor Bucătar și Pizzer. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud

Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer, iar Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric, Lăcătuș mecanic, vopsitor și muncitor necalificat. NOI locuri de muncă în Bistrița la Grand Hotel COROANA, dar și în Năsăud, la STEWO Plast. Oferta completă, mai jos:

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.