11.8 C
Bistrița
vineri, aprilie 17, 2026

Teaca se poate mândri în 2019 cu „Regizorul vinului alb”!

Două vinuri de Teaca s-au calificat în etapa națională a concursului „Povești cu Vinuri Românești”. Unul dintre ele a luat marele premiu și este numit „Regizor al vinului alb”!

După ce a obținut un loc onorabil a etapa regională din Transilvania la concursul „Povești cu Vinuri Românești”, Crama Valea Ascunsă Teaca s-a calificat în marea finală.

Alături de ceilalți participanți, Crama Valea Ascunsă a avut șansa să câștige premii în valoare de 5.000 de euro. Premiile au constat, la alegere, în utilaje pentru aplicarea tratamentelor la vița-de-vie sau crearea unui website pentru promovarea brandului la nivel național.

În finală au ajuns 36 de vinuri, iar degustarea și jurizarea au fost efectuate de membrii Asociației Degustătorilor Autorizați din România.

Vinul Sauvignon Blanc, cu care Crama Valea Ascunsă Teaca a fost prezentă în etapa finală a concursului, a câștigat marele premiu la categoria „Regizor al vinului alb”, a anunțat primarul comunei Teaca, Iustian Damian Muntean.

Concursul național „Povești cu Vinuri Românești” s-a adresat atât viticultorilor profesioniști, cât și celor care au descoperit pasiunea de a obține recolte de struguri de vin de calitate.

Sursa foto: Facebook – Damian Iustian Muntean

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud: Se caută instalatori, florist, asistent generalist, electricieni

Casa EMA angajează instalator priceput și serios, STEWO Năsăud caută Facturist, Asistent manager, Controlor calitate și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil și Aquabis, dar și la GB Instaplan, Crama JELNA sau Transmixt. Oferta completă, mai jos:

FOTO: La Papetăria FOLDER, iepurașul găsește zeci de cadouri inspirate pentru copiii cuminți

Cadourile de Paște pe care iepurașul le aduce celor mici, ba chiar și celor mari, sunt...

Bateria care va revoluționa mașinile electrice: MG lansează în Europa modelul MG4 EV Urban cu acumulator semi-solid!

MG va lansa în Europa primul automobil electric de serie echipat cu o baterie semi-solid state,...