-12.2 C
Bistrița
miercuri, ianuarie 21, 2026

Tibi Ușeriu se întoarce în iadul alb și concurează la o altă cursă extremă desfășurată la -50 de grade

Bistrițeanul Tibi Ușeriu își va testa și în acest an limitele în iadul alb, însă nu la competiția pe care a câștigat-o deja de trei ori. Anunțul a fost făcut de alergător pe pagina sa de Facebook.

La începutul lunii februarie, Tibi Ușeriu își va testa din nou limitele în tărâmul frigului, de data aceasta la Yukon Arctic Ultra, o cursă de 700 de kilometri, care se desfășoară în Canada și unde temperaturile pot scădea până la -50 de grade.

Bistrițeanul a câștigat deja de trei ori 6633 Arctic Ultra, unul dintre cele mai dure ultramaratoane din lume. Ultima sa participare a avut loc anul trecut, ceilalți români care au luat startul abandonând în primele două zile.

Întrebat în urmă cu câteva zile de jurnaliști dacă mai are de gând să concureze la 6633 Arctic Ultra, bistrițeanul a spus că anul acesta nu, însă are în vizor altă cursă. Se pare că era vorba despre Yukon Arctic Ultra, anunțul fiind făcut chiar astăzi de sportiv pe pagina sa de Facebook. Acesta dedică participarea la această cursă proiectului Tășuleasa Social – drumul Via Transilvanica.

 „În 3 februarie voi lua startul la o nouă cursă extremă Yukon Arctic Ultra. Voi încerca să parcurg cei aproape 700 de kilometri cu gândul la un drum spre acasă, al nostru. Fiindcă Via Transilvanica, o să vedeți, într-o bună zi va face parte din viața multor români și străini. Alerg așadar ca ambasador al Via Transilvanica, acest Camino românesc, care ne poate aduce pe toți mai aproape unii de alții. Iar acum, parcă e nevoie de acest lucru mai mult ca niciodată”, a precizat alergătorul.

[arve url=”https://www.facebook.com/ViaTransilvanica/videos/245510972861854/” /]

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: