7.5 C
Bistrița
luni, octombrie 20, 2025

Un șofer a ajuns după gratii în urma unei șicanări în trafic: nu a lăsat o altă mașină să-l depășească și s-a pus de-a latul într-o intersecție

Un bărbat de 29 de ani a fost reținut de polițiști după o șicanare în trafic. Aceasta nu i-a permis unui alt șofer să îl depășească și s-a pus de-a latul într-o intersecție blocând ambele sensuri de mers. De asemenea, polițiștii au constatat că bărbatul consumase și alcool înainte de a se urca la volan și că a prezentat un permis fals.

Incidentul s-a produs aseară, spre miezul nopții, pe Valea Slătiniței. Șoferul de 29 de ani a observat că cel din spate vrea să îl depășească și nu i-ar fi permis asta șicanându-l.

Mai mult, ajuns la intersecția cu Drumul Național 17, șoferul a oprit autoturismul pe mijlocul părții carosabile, blocând ambele sensuri de mers și ar fi încercat să deschidă portierele mașinii celui pe care-l șicanase.

Polițiștii au constatat că bărbatul consumase și alcool înainte de a se urca la volan, dar și că a prezentat un permis fals pentru control.

„Polițiștii ajunși la fața locului au efectuat testarea cu aparatul etilotest a celor doi conducători auto, constatând faptul că în cazul bărbatului de 29 de ani, rezultatul a fost 0,80 mg/l alcool în aerul expirat. Ulterior, a fost condus la spital pentru a-I fi prelevate probe biologice în vederea determinării alcoolemiei. Totodată, în urma verificărilor s-a constatat că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, iar permisul de conducere pe care l-a prezentat pentru control ar fi fals”, precizează reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița, pentru stabilirea unei noi măsuri preventive.

Foto: Arhivă

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Kodiaq – Eleganță și putere, în mijlocul peisajelor de toamnă

Peisajele tomnatice din Bistrița-Năsăud par create pentru aventură. Printre frunzele arămii și lumina blândă a apusului, noul Škoda Kodiaq își arată adevăratul caracter: robust, sofisticat și mereu pregătit pentru a explora.

Ofertă specială la MATEROM AUTOMOTIVE pentru automobilele Mercedes-Benz și Škoda

Un motor performant funcționează impecabil doar atunci când distribuția este perfect sincronizată. O distribuție uzată sau înlocuită târziu poate duce la defecțiuni majore ale motorului. MATEROM AUTOMOTIVE – Service Autorizat Mercedes-Benz și Škoda lansează o ofertă specială:

Early Black Friday la IANA OPTIC: REDUCERI de 40 la sută la rame de brand, cu stil! 50 la sută dacă sunteți doi

Visezi la o pereche nouă de ochelari de vedere sau de soare de la branduri de...