17.1 C
Bistrița
duminică, august 30, 2026

VIDEO: Prima naștere în sala de operații COVID de la Spitalul Județean de Urgență Bistrița

Soția unui pacient confirmat cu coronavirus a născut prin cezariană la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Nașterea a avut loc în sala de operații special amenajată pentru pacienții suspecți sau confirmați cu COVID-19. Femeia se află izolată la Terapie Intensivă, în timp ce soțul acesteia este internat la Secția de Boli Infecțioase.

Soţia unui pacient diagnosticat cu COVID-19 a născut ieri, 1 aprilie 2020, prin cezariană, la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Bistriţa.

Nașterea a avut loc în condiții excepționale, într-o sală de operaţii special amenajată pentru pecienții suspecţi de infectare cu noul coronavirus.

„Am avut și o mamă care a născut prin cezariană. Este soția unui pacient infectat cu COVID-19 și care este internat la Secția de Boli Infecțioase. S-a folosit sala de operații special amenajată în zona COVID. Mama este izolată în Terapie Intensivă, în zona COVID, pentru că este cu cezariană. Personalul medical merge echipat cu absolut tot ce trebuie”, a declarat managerul unității sanitare, Gabriel Lazany, într-o conferință de presă susținută în curtea spitalului.

Referitor la zvonurile conform cărora o altă femeie din Suceava ar fi trebuit să nască în Bistrița, Gabriel Lazany a declarat că „Am auzit și eu știrea respectivă. În știre s-a spus foarte clar «A fost refuzată de un spital privat din Bistrița»”.

Vă reamintim că în urmă cu două zile, în aceeași sală de operații o altă femeie suspectă de infectare cu coronavirus a beneficiat de o intervenție chirurgicală făcută de echipa medicală de la Urologie. Despre acest subiect puteți reciti în materialul de mai jos:

 

BRAVO: Prima operație în Blocul Operator COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști. NOI locuri de muncă, la Electroplast, Clinica Sanovil, Amicii Building, GB Instaplan

Transmixt și Supercom angajează șoferi profesioniști. ELECTROPLAST caută Laborant, Mecanic utilaj și Operatori cabluri și toroane. Clinica Sanovil are nevoie de un asistent medical generalist și o infirmieră. Noi locuri de muncă - disponibile la Kreativ Metal, GB Instaplan, AOP Restaurant sau Clinica Physio Total. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița: AOP Restaurant angajează barman pentru grădina de vară

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița: Transmixt și Supercom angajează șoferi profesioniști. AOP Restaurant caută barman pentru grădina de vară. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră, iar la Kreativ Metal se caută lăcătuș. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Hotel Metropolis, Supercom, Clinica Sanovil. Se caută asistent medical, inginer proiectare, lăcătuș mecanic, maseur

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Supercom, unde este nevoie de șoferi profesioniști. Hotel Metropolis angajează personal. Clinica Sanovil caută un asistent medical generalist și o infirmieră. Se fac angajări și la Kreativ Metal, Amicii Building, Eurocompozite sau INST NISTOR. Oferta completă, mai jos: