18.2 C
Bistrița
luni, mai 18, 2026

Ambiția fetelor de la ACS Heniu Prundu Bârgăului: Să detroneze echipa Olimpia Cluj!

Echipa de fotbal feminin ACS Heniu Prundu Bârgăului va lupta într-o nouă formulă organizatorică în noul sezon competițional.  Obiectivul fetelor pentru noul sezon din Cupa României este medalia de aur.

Conducerea ACS Heniu Prundu Bârgăului s-a lăudat ieri cu rezultatele obținute de echipa de fotbal feminin. Aceasta a prezentat și obiectivele pentru noul sezon competițional.

Clubul a fost înființat în urmă cu opt ani. Fetele au reușit să obțină, până acum, locuri fruntașe.

După cum ştiţi, noi ne-am înfiinţat în 2013. În cei opt ani de existenţă a clubului de fotbal feminin am obţinut trei medalii. Două au fost de bronz, sezonul trecut – cel de argint şi două finale de Cupa României. După aceste trei medalii, obiectivul nostru este să aducem cupa la Prundu Bârgăului.

Sperăm ca în acest an, prin transferurile pe care le-am făcut în această perioadă, să reuşim. Nu am renunţat la nicio jucătoare. Am fost un lot omogen, cu jucătoare cuminţi. Nu au fost probleme de disciplină. Iar drept urmare am avut rezultate deosebite.

Obiectivul nostru pentru anul viitor este locul I. Totuși, în sport nu putem şti ce se întâmplă la celelalte echipe. Vrem să încheiem cu Olimpia Cluj, pe care nu o poate bate nimeni.

Eu spun că în acest an Heniu Prundu Bârgăului va fi una dintre echipele, dacă nu chiar singura, care va încerca să pună probleme sau chiar să detroneze echipa Olimpia Cluj”, a afirmat, în conferința de presă, președintele clubului, George Ruscău.

Cu girul președintelui CJ Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, primarii de pe Valea Bârgăului vor înființa un nou club reprezentativ

Rezultatele excepționale înregistrate de sportivele  ACS Heniu Prundu Bârgăului au adus împlicarea în susținerea clubului a președintelui CJ BN, Emil Radu Moldovan.

De asemenea, primarii au semnat un protocol de colaborare, prin care au girat înființarea unui nou club al Văii Bârgăului.  Acesta se va axa pe fotbalul feminin, dar și pe alte sporturi menite să atragă copiii spre performanță. Fiecare primărie va avea propriul reprezentant în Consiliul de Administrație al clubului.

Aș vrea să felicit fetele pentru rezultatele obținute  în sezonul precedent și să asigurăm clubul de sprijinul Consiliului Județean. De altfel, s-a încheiat un contract de finanțare a clubului sportiv pentru susținerea sportului de performanță,  în sumă de 100.000 de lei. Se dorește ca echipa să aibă rezultate din ce în ce mai bune. Sperăm ca obiectivul subliniat de domnul Ruscău să fie atins chiar în acest an, de ce nu.

De asemenea, doresc să salut  acțiunea primarilor de pe Valea Bârgăului de a înființa  un club public care să susțină nu numai fotbalul feminin ci și celelalte secții. Sperăm ca prin acest club să vedem cât mai mulți copii din  zona Văii Bârgăului care să facă sport de performanță. Ne dorim să vedem terenurile de sport de pe Valea Bârgăului pline cu copii, iar aceasta să satisfacă cerințele întregii comunități din această zonă a județului. ”, a precizat delegatul CJ BN la conferință, directorul economic Teofil Cioarbă.

Echipa va avea alături și câțiva sponsori. Dintre aceștia, Anamaria Ştefănuţiu de la Geoplast, Ionuţ Gâvan de la Amicii Building şi Darius Simionca de la Îndemânarea vor face parte din Consiliul de Administrație.

Potrivit antrenorului ACS Heniu Prundu Bârgăului, Calin Svoboda, staff-ul tehnic este asigurat de:

  • George Ruscau-presedinte
  • Dan Dosan-director tehnic
  • Vlad Valentin -antrenor secund
  • Andreea Corduneanu – antrenor secund
  • George Ruscau jr – antrenor portari
  • Adi Chirlejan –fiziokinetoterapeut
  • Andrei Nagy -antrenor grupe junioare
  • Lică Budurlean – preparator fizic.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...