29.3 C
Bistrița
luni, iunie 22, 2026

Bogdan Ivan Gruia: România este cel mai bun prieten și aliat al SUA, în regiunea Mării Negre. SUA – garanția stabilității militare

Deputatul Bogdan Ivan Gruia a comentat în legătură cu cei 25 de ani de parteneriat strategic România-SUA. „Nu este vorba despre ce poate face SUA în acest parteneriat. Ci despre ce pot face împreună România și SUA pentru țara noastră și regiunea Mării Negre”.

Congresul Statelor Unite a ratificat Rezoluția declarată împlinirii a 25 de ani de parteneriat strategic cu România – a punctat deputatul Bogdan Ivan Gruia.

România este cel mai bun prieten și aliat al SUA, cel puțin din regiunea Mării Negre. Iar Statele Unite reprezintă garanția stabilității militare a României în aceste momente tulburi.

Viitorul nostru ca țară poate fi construit doar pe baza modelul occidental de organizare a democrației și pe promovarea intereselor și identității naționale.

Statele Unite reprezintă cu brio acest model spre care și țara noastră a făcut pași serioși!

A fost o onoare să reprezint România, în acest moment crucial, alături de mai mulți colegi deputați din Partidul Social Democrat.

Am avut discuții foarte productive despre rolul României în aceste momente delicate cu congressmani ai Partidului Republican – senatorul Rob Portman, Mike Turner (copreședinte al Grupului de Prietenie cu România și liderul republican al Comitetului pentru Intelligence), Michael McCaul (liderul republican al Comitetului pentru Relații Externe), Robert Aderholt, precum și cu aleși ai Partidului Democrat – Eric Swalwell, Bill Keating (președinte al subcomitetului pentru Europa, energie, mediu și cyber din cadrul Comitetului pentru Relații Externe), Elissa Slotkin și John Sarbanes”, a mai transmis deputatul Bogdan Ivan.

Acesta a felicitat Grupul „ProAmerica” din Camera Deputaților, pentru munca de diplomație derulată în raport cu SUA, precum și Ambasada României la Washington DC pentru organizarea impecabilă a evenimentului.

Textul complet al rezoluției poate fi accesat pe site-ul Congresului – AICI.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Gazul exploatat din marea neagra e al romaniei sau a cui e?
    Eu o sa am gaz la iarna sau deja e vandut la nemti?
    Daca la iarna nu voi avea gaz in ce limba trebuie sa injur…si pe cine?
    PS in rusa injur de 3 luni si e degeaba….

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...