18.2 C
Bistrița
luni, mai 18, 2026

Castrul roman de la Ilișua, finanțat prin PNRR. Cât a primit situl arheologic pentru digitalizare, marcare și semnalizare:

Potrivit Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud, castrul roman de la Ilișua a primit finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Aceasta va fi folosită pentru digitalizare, marcare și semnalizarea sitului arhologic.

Castrul roman de la Ilișua a fost inclus în lista celor 20 de castre finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Acesta face parte din Ruta Castrelor, una din cele 12 rute turistice/culturale.

Situl arheologic a primit o finanțare de 30.000 de euro pentru digitalizare, marcare și semnalizare.

„Eforturile din ultimii ani ai specialiștilor Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud alături de principalul beneficiar, Primăria Uriu, nu au fost în zadar. Sperăm ca acesta să fie un moment propice pentru ca acest sit arheologic de importanță națională și nu numai, să devină în sfârșit un reper pentru județul Bistrița-Năsăud și să fie promovat în viitor așa cum se cuvine”, precizează reprezentanții Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud.

Foto: Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Dacă îți cauti un loc de muncă pe termen lung, ai șanse să-l găsești la Gelateria Aniela din Piața Unirii! NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Patiseria SWEET  IRIS  angajează patiser / cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Oferta completă, mai jos:  

www.bistritaimobiliare.ro – un portal GRATUIT pentru cei care vor să vândă sau să cumpere o locuință

Din dorința de a oferi vizibilitate maximă anunțurilor de vânzare/închiriere din Bistrița-Năsăud, au fost create, de către bistrițeanul Andrei Cadar, două instrumente complementare, gândite să lucreze în tandem pentru succesul fiecărui utilizator și menite să simplifice radical procesul de vânzare, cumpărare sau închiriere a proprietăților.

Pentru seri de poveste lângă un pahar de vin bun, musai să ajungeți la AOP – proiectul lui Ciprian Macavei! E altceva…

De câteva zile, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la numărul 15, unde istoria orașului se întâlnește cu...